Sandi dnevnik

Post Reply
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Sandi dnevnik

Post by Sandi »

Dobra in slaba novica. Dobra - večina rjave trave je posušen odrezek od robota, ki ne more pasti med travo in leži zgoraj.
Slaba novica. Krogi kažejo na plesno bolezen necrotic fairy ring ali fairy ring. Na to poleg krogov nakazuje tudi pojav nekaj belih gobic teden dni nazaj. Dilema, ali fungicid aplicirati foliarno ali zalivati v zemljo?

fungus krog v travi.jpg
fungus krog v travi.jpg (918.03 KiB) Viewed 538 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Sandi dnevnik

Post by Sandi »

No vidiš. Ti še nisi dosegel stopnje vilinske trate.
Še en nauk. Slikaj gobo, ker lahko v nekaterih primerih celo določiš povzročitelja.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Sandi dnevnik

Post by Sandi »

gobica.jpg
gobica.jpg (479.59 KiB) Viewed 522 times
Tole se je pojavilo včeraj, dan po zalivanju. Mislim, da plesni ne napredujejo več. Gobico razumem samo kot znak, da še imajo pogoje rasti.


tvojaslika.jpg
tvojaslika.jpg (1.97 MiB) Viewed 520 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Sandi dnevnik

Post by Sandi »

Letošnjo pomlad sem se naučil naslednje:
- delno sem imel poškodbo travišča, po obliki domnevno z gljivami pod imenom necrotic ring spot
- ​​​​​necrotic ring spot uspeva v temperaturi zemlje 15°C - 18°C; po dnevniku temperatur (imam za mesec dni nazaj) v globini 10 cm so te temperature bile presežene konec maja
- glavni vzrok je urea gnojilo in dovzetna je travniška latovka (KBG)
- gnojil sem z amonijevim sulfatom in imam KBG travo, ima torej verjetno izpolnil oba pogoja
- zaznava in ukrepanje je bilo precej prepozno, to dokazuje tudi poskus identifikacije plesni http://zeleni-dom.si/phpbb/viewtopic.php?f=50&t=127
- test z agar ploščami ima smisel, ker smo pri določanju lahko natančnejši in prepreči kakšno nepotrebno ali napačno uporabo fungicida
- naslednje leto sem bom ravnal po pojavu črne pegavosti na vrtnicah kot časovnemu indikatorju, da moram preveriti tudi travo
- pozimi si nastavim obveščanje, kdaj bo temperatura dosegla 15°C
- v primeru nejasnosti vzorca se lahko obrnem na Kmetijski inštitut
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Sandi dnevnik

Post by Sandi »

Update: necrotic ring spot definitivno ni. Ko ustavim kosilnico mi pod zunanjim delom noža, kjer je zakrivljen navzgor, sesalna moč pridvigne ali posesa travo in naredi se obroč. V vseh prejšnjih letih tega pojava nisem opazil. Zato moram začeti in odnehati kositi z letečim štartom in pridvignjeno kosilnico.
Kupil sem gnojilo 21-5-6 + 2,5 CaO + 2,5 MgO. Malo bom odnehal z izključnim gnojenjem z amonijevim sulfatom.

V četrtek sem oddal na Kmetijski institut dva vzorca gljiv. Predvidevam, da bo eden dolar ali leaf spot, drugi bi lahko bil kakšna dejanska goba,ki trenutno raste.

Pokošena trava je malo bolj lisasto rjava. Tedensko pokosim 2,5 zbiralnika trave na 200 m2.
trava julij 2021.jpg
trava julij 2021.jpg (558.16 KiB) Viewed 555 times


Poskusil bom z nekom programom bolj lepe trave skozi poletje. Talno močilo proti hidrofobični zemlji, ter blažja foliarna gnojila z mikrohranili.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Sandi dnevnik

Post by Sandi »

Teden dni nazaj apliciral talno močilo za izboljšanje pronicanja vode in odpravljanja suhih hidrofobnih mest. Danes 10 g/m2 21-5-6 + 2,5 CaO + 2,5 MgO.
Trava kaže zaplate ponovne rasti.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Sandi dnevnik

Post by Sandi »

Koktail 100 g Fe kelat, 50 ml Algesin, 1 dcl Cvetal tekoče gnojilo z mikroelementi.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Sandi dnevnik

Post by Sandi »

Pokošena trava je še vedno rjavkasta. Stanje se noče urediti samo od sebe. Neprimerno za ta čas, ampkak sem se vdal. Ker je ta teden še kar ugodna vremenska napoved, sem šel zračiti. Vertikulator sem nastavil višje od originalno najvišje luknje. Bomo videli v tednu ali dveh, če se bo stanje kaj popravilo.
1628011006891.png
1628011006891.png (1.84 MiB) Viewed 513 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Sandi dnevnik

Post by Sandi »

Do fungicida sem zadržan, ker ne vem, ali je potreben.
Rezultat poletnega zračenja me res zanima. Vmes sem šel kupiti navaden nož za kosilnico in odstranil mulčarskega. Bom pa res vrgel malo dušika pred dežjem.
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Sandi dnevnik

Post by Zonpol »

Tudi mene zanima rezultat. Sosedu sem lansko poletje posodil prezračevalnik in se mu je zelenica kmalu lepo obrasla. Pred dopustom sem imel namen narediti enako, a ni bilo časa. Berem da na goremjskem kar moči, me prav zanima kako bo izgledala zelenica ko pridem.
Sandi, si ti stalno mulčil? Jaz sem nehal ker sem se bal, da semena plevelov in glivične bolezni raznašam po celotni površini.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Post Reply