Žonpol dnevnik

User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol dnevnik

Post by Zonpol »

Zanimiv pa je bil pogled na nekaj pasovnih zaplat izredno lepe, zdrave in bolj zrasle trave. Sem jih že večkrat opazil, sedaj so res izstopile. Po obliki listov sklepam na latovko. Zakaj v nekaj delih in le tam tako skoncetrirana, ne vem. Vedno je vse tegobe prenašala stoično.
Res bo nekje treba dobiti čisto seme in po močnem vertikuliranju spomladi in jeseni dosejevati le z njo. Morda bi čez nekaj let dominirala.
Pas latovke
Pas latovke
IMG_20210808_105900.jpg (2.21 MiB) Viewed 476 times
Čvrsta, čista in lepa
Čvrsta, čista in lepa
IMG_20210808_105849.jpg (2.04 MiB) Viewed 476 times
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol dnevnik

Post by Zonpol »

Hvala za opozorilo Tim. Edina rešitev za želeno monokulturo je torej popolna renovacija kot si jo ti opisal.
Je pa to res lepa biljka.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Žonpol dnevnik

Post by Sandi »

Jesensko obdobje je za setev ugodnejše od pomladnega.
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol dnevnik

Post by Zonpol »

Ja, z mešanico vsekakor. Dejansko pa z nule ne bo šlo (ne more iti...).
Sem pa opazil nekaj svetlejših listov, ki izstopajo na pokošeni zelanici. Muhvič se je okrepil, jih vsak dan kakih 10 izpulim s korenino vred. Že v začetku, ko so se pleveli bohotili ga je bilo veliko. Kljub dokaj temeljitemu in globokemu prekopavanju je veliko koreninic in sploh semen (jeseni semeni) ostalo v zemlji. In preživijo desetletja. Letos nisem apliciral herbicida, no stanje je zelo dobro. Je pa zanimivo, kako pritalno začne oblikovati trose. S kosilnico sem ga odrezal le 1/2. Tempirana bombica, ki jo je res treba, nadzorovati.
Zeleni uhvič v začetku rasti
Zeleni uhvič v začetku rasti
IMG_20210810_152741_compress10.jpg (967.15 KiB) Viewed 460 times
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol dnevnik

Post by Zonpol »

Ja, kot je omenil Sandi v svojem dnevniku, vsak po svoje rešuje posledice vročega poletja in močnega delovanja UV žarkov.
Ker nimam namakalnega sistema, sem zalival na 14 dni. To pa ni bilo dovolj, da bi bile biljke mesnate in prežete s tekočino. Vidno so hirale, počasi in vztrajno. Obdobja kratkega deževja je izgled izboljšalo, a pojavile so se bolezni.
Poleti gnojil nisem, pred tednom pa apliciral 100g AMS, amino in algesin. Deževje je zadevo spravilo v ravnovesje. Biljke bodo sedaj jeseni zaživele.
Danes apliciral Fe in preventivni herbicid Stomp aqua, ker imam dosti enoletne latovke (po Timtimotejevem zapisu)
Nabaviti pa bo potrebno še vse njegove arcnije; kalijev sulfat, amonijev sulfat, trafos K.
Začel bom gnojiti, sredi septembra pa zelenico prečesal z vzmetmi, da se znebim polsti.
Upam da bo eno samo veselje.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Žonpol dnevnik

Post by mojster666 »

Zonpol wrote: 10 Aug 2021, 17:33 Ja, z mešanico vsekakor. Dejansko pa z nule ne bo šlo (ne more iti...).
Sem pa opazil nekaj svetlejših listov, ki izstopajo na pokošeni zelanici. Muhvič se je okrepil, jih vsak dan kakih 10 izpulim s korenino vred. Že v začetku, ko so se pleveli bohotili ga je bilo veliko. Kljub dokaj temeljitemu in globokemu prekopavanju je veliko koreninic in sploh semen (jeseni semeni) ostalo v zemlji. In preživijo desetletja. Letos nisem apliciral herbicida, no stanje je zelo dobro. Je pa zanimivo, kako pritalno začne oblikovati trose. S kosilnico sem ga odrezal le 1/2. Tempirana bombica, ki jo je res treba, nadzorovati.
IMG_20210810_152741_compress10.jpg
Kako se rešiti tega zelenega muhviča? Na začetku sem ga imel le nekaj stebel, sedaj se je pa razpasel po celi površini. Apliciral sem Banvel, ker je bili tudi precej ostalega plevela. Ampak na tega muhviča očitno Banvel ne deluje.
Ga bo potrebno ročno puliti? Mu populiti vsaj ta stebelca s semeni?
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol dnevnik

Post by Zonpol »

Zeleni muhvič je trdovraten plevel, ki je kot celota trava. Zato selektivni herbicidi nanj ne vplivajo. Obstajajo sicer pripravki, a so namenjeni poljščinam (koruzi), ki se večinoma uporabijo pred sejanjem . Kako bi delovalo na travno biljko, ne vem.
Jaz vem, da mi poganja zaradi semen, ki sem jih dobil z zemljo in le čakajo da vzklijejo.
Je enoletni plevel. Najlažje se ga boš rešil s spremljanjem rasti in puljenjem. Po možnosti s korenino. Važneje je odstraniti semensko glavo, da semena ne izpadejo na zelenico.
Sedaj bo jesen, lahko boš kosil nižje in s tem odsekal semensko glavo. Obvezno v koš. Torej redno puljenje in redna košnja.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol dnevnik

Post by Zonpol »

Po aplikaciji železa in stimulansov se je zelenica enakomerno obarvala. Je precej gosta.
Barva po aplikaciji železa
Barva po aplikaciji železa
IMG_20210903_132435_compress10.jpg (1.28 MiB) Viewed 493 times
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol dnevnik

Post by Zonpol »

Vreme v preteklih dneh je bilo suho, toplo. Zemlja se je dodobra osušila, idealna za prezračevanje z vzmetmi.
Nerodna pa je bila priprava zelenice. Deset dni nisem kosil, ni bilo časa niti minute. Tako sem včeraj zaril s kosilnico na minimum, kar ni dobro. Zelenica je tako gosta, da se je kosilnica nekajkrat ustavila.
Na enem delu sem preizkusil tri stopnje globine prezračevalnika. Odlčil sem se za najnižjo, saj mi ta ni trgala zdravih biljk iz podlage.
Preskus globine zračenja
Preskus globine zračenja
IMG_20210911_171501_compress49.jpg (467.12 KiB) Viewed 483 times
Prezračil v obe smeri, pograbil in ostanke odstranil s kosilnico v koš.
Zračenje v obe smeri
Zračenje v obe smeri
IMG_20210912_071614.jpg (1.88 MiB) Viewed 483 times
Pobiranje ostankov
Pobiranje ostankov
IMG_20210911_190710_compress94.jpg (501.08 KiB) Viewed 483 times
Po posegu se je zelenica razredčila, je kot pufek.
Pred dežjem bom apliciral amino, alge, huminsko, železo, ams z žveplom, da si zelenica opomore. V oktobru pa še jesensko gnojilo z več kalija.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol dnevnik

Post by Zonpol »

Hvala, vzeto na znanje. Bom zamenjal vrstni red.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Locked