Dnevnik Mare

Mare-Bozo
Posts: 65
Joined: 03 Dec 2021, 22:37

Dnevnik Mare

Post by Mare-Bozo »

Hja... Kaj naj rečem :)
Ko gledam dnevnike ostalih članov, si rečem: "pa kako jim rata"? Nisem imel niti namena razkrivati svojega vrta, da ne kvarim povprečja na forumu, pa so me zadnjič pri Timoteju provocirali. :lol:
Potreboval bom tudi vaše predloge in pomoč in slika pove več kot beseda.
Torej lansko leto sem izvedel reno. Drugače povedano: glifo, poravnal teren z 22m3 presejane zemlje in zasejal z rpr barenbrug bar power. Sledili so nalivi, več njih in dosejevanja že zelo pozno v septembru.
Spomladi polno snežne plesni itd.
Skozi leto "eko" nega, razen gnojil in rezultat je kup širokolistnega plevela ter crabgrassa ter mrtvih lis (ne zalivam).
Sedaj pa: kosil (kosilnica gre samo do 4cm 😭) in začel prezračevanje, ki pa zaradi obveznosti še ni dokončano... Več sledi....

p.s. upam da je na forumu tudi kdo, ki bi me naučil obrezovanja sadnega drevja in kako se spopasti s hruševim ožigom, predno naredim "nizko obrezovanje"
Last edited by Mare-Bozo on 17 Oct 2022, 22:26, edited 1 time in total.
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Dnevnik Mare

Post by letalec007 »

to sploh ni slaboo.
Mare-Bozo
Posts: 65
Joined: 03 Dec 2021, 22:37

Re: Dnevnik Mare

Post by Mare-Bozo »

Hvala za spodbudne komentarje.
Še ta pdatek: cca 340m2, analiza zemlje :
pH v KCL: 7.7
P2O5: 10mg/100g
K2O: 26mg/100g
Mg: 11mg/100g

Časovno se ni izšlo, tako da je zračenje izvedeno samo v eno smer.
Pred dežjem dosejal 1,5kg rpr, gnojil 6kg NPK 15-15-15 ( 🤔 Bi moral imeti vsaj 3 take doze na leto če gnojenje izključno AMS in kdaj pa kdaj kalijev sulfat?), ter 1,5kg AMS.

Torej N = 260g(NPK)+90g(AMS)=350g/100m2

Nekje sem zasledil da skupno jeseni gnojite N cca 1,2kg/100?

Glede slike pa vprašanje začetnika. Kaj so razlogi da trava dela tako dolgo olesenelo steblo in toliko malo lista?
Tukaj je slika kjer je prezračevalnik naredil manjši masaker ker teren ni tiptop.
Last edited by Mare-Bozo on 17 Oct 2022, 22:26, edited 1 time in total.
Mare-Bozo
Posts: 65
Joined: 03 Dec 2021, 22:37

Re: Dnevnik Mare

Post by Mare-Bozo »

Hej, hvala za odgovore.

Glede žvepla, zakaj bi čakal na nižji ph? Je trenutno previsok za mikroorganizme?

Drugače pa.... ko se je potešila žeja je bistveno drugačna.
Bo pa treba še enkrat zračit, ker odmrle trave je ponekod še vedno preveč.

Spodaj slika: v senčnih predelih opažam da se mi delajo lise kjer je zelo redka. Verjetno zaradi sence propadajo določene vrste v mešanci? Bi blo tole za dosejati ali bo k sebi prišlo ko odpade listje, pride nekaj več sonca in se zaraste?
Attachments
V senci redka trava
V senci redka trava
PXL_20220912_153547551.MP_copy_1134x2016.jpg (1.33 MiB) Viewed 362 times
Last edited by Mare-Bozo on 17 Oct 2022, 22:27, edited 1 time in total.
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Dnevnik Mare

Post by Zonpol »

Nižji ph zaradi zdravja (izgleda) zalenice, sprejemanja hranil, rumenih in tankih biljk, odmiranja.
Morda imaš manj plevelov, mahu, a večino tipov trav uspeva in ima lepši izgled pod ph 7. Potem pa iščemo vzroke za slab izgled. Ph, tip zemlje in založenost osnovnih elementov so bistveni faktorji, da se naša skrb pokaže na izgledu in omogoča zelenemu delu da uspeva za kar je namenjen.

Imaš 30% rpr, 10%KBG. Ti dve sorti se širita z rizomi in stoloni, se samoobnavljata. To je dobro.
Vsako leto boš pač dosejeval, lahko kar rpr. A po pameti, da ne bo pregosto.
Znižaj ph in daj zemlji kar ji manjka, ne doziraj, česar imaš preveč.
Zemlja je tista, ki hrani. In elementi se iztrošijo, test na 2 leti pokaže koliko.
Mikrohranila so bombončki.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Mare-Bozo
Posts: 65
Joined: 03 Dec 2021, 22:37

Re: Dnevnik Mare

Post by Mare-Bozo »

Dodal N (AMS) 310g/100, zadnjik 6ur padavin za vikend.
Mare-Bozo
Posts: 65
Joined: 03 Dec 2021, 22:37

Re: Dnevnik Mare

Post by Mare-Bozo »

Uh...še to sem pozabil vprašat.
Na sliki iz 12.9 se vidi da so vrhovi pokošeni, spodnji listi pa dolgi in poležani. Kako to rešit? Mislim da mam problem v rečenju trave tudi zaradi tega, ker se zemlja precej senči in samo del trave raste vertikalno. Zelo velik del trave se mi je "razpotegnil" po tleh.
Skalpel?

Kako se zdi ideja da bi čez kakšen teden poizkusil broadleaf sanirat?
Mare-Bozo
Posts: 65
Joined: 03 Dec 2021, 22:37

Re: Dnevnik Mare

Post by Mare-Bozo »

Evo...je bila včeraj akcija.

Trava me je malo prerasla, zemlja se mi ne suši, kupčki deževnikov še poslabšajo vse skupaj. Sem čakal čisto do zadnjega trenutka, ampak zemlja še vedno čisto preveč mokra.

Sem si sposodil kosilnico ki gre do 20mm. Pokosil - skalpel za mojo višino. Po nekod na manjših delih celo do vratov, je brez lista sedaj (je to kill ali se obraste?). Saj vem 1/3 pravilo, tokrat pač nisem upošteval. Potem prezračil, v upanju da liste pri tleh dvignem, in še enkrat pokosil.

Nekaj sem rešil, vse ni šlo. Določeni poležani listi so tik nad zemljo...

Pa da vidimo....
Mare-Bozo
Posts: 65
Joined: 03 Dec 2021, 22:37

Re: Dnevnik Mare

Post by Mare-Bozo »

Še slike. Sem pa tudi skopal skalo na mestu kjer se mi je trava že maja posušila, ko sem mislil da je plesen 😂.
Attachments
Skalp in zračenje konec septembra 1. Še vedo poležani listi.
Skalp in zračenje konec septembra 1. Še vedo poležani listi.
PXL_20220925_064604877.MP_copy_1134x2016.jpg (1.2 MiB) Viewed 335 times
Last edited by Mare-Bozo on 17 Oct 2022, 22:27, edited 1 time in total.
Mare-Bozo
Posts: 65
Joined: 03 Dec 2021, 22:37

Re: Dnevnik Mare

Post by Mare-Bozo »

Danes pokosil. Ena zadeva okol deževnikov. Vi kupčke pobirate ali kaj naredite? Sem malo shodil ko sem kosil in ni ravno lepo za videti.


Še ena zadeva. Koliko Fe aplicirate na 100m2? Kdaj aplicirate? Kako pogosto?
Post Reply