Jesenski tajming

b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Jesenski tajming

Post by b1324 »

Zdravo družba, kakšen imate kaj tajming za jesensko rihtanje trate? Jaz sem razmišljal, da bi te dni poškropil proti plevelu in čez kakšen teden potem pokosil, izvedel zračenje, dotravitev, nekaj moram zemlje dodati da poravnam parcelo, ipd...
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Jesenski tajming

Post by letalec007 »

Zdejle je pomoje idealno .Tolplo in bo trava takoj vzkalila.Jest bom tudi zdaj zračil.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Jesenski tajming

Post by Sandi »

Zaradi okrevanja (v mojem dnevniku) gnojenje ob prvem dežju. Če se trava pravi čas obnovi, izravnavanje z mivko.
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Jesenski tajming

Post by lukahr »

Pred 10 dnevi sem apliciral Tenacity, pred 2 dnevoma druga doza Tenacity v tem tednu bom vse kar je odmrlo odstranil močno nizko pokosil ter prezračil. Nato sledi malo mivke da poravnam ter overseedanje - to planiram v tem tednu ki prihaja :D
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Jesenski tajming

Post by Sandi »

Lepo prosim za kakšno fotografijo v svojem dnevniku, kako to poteka.
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Jesenski tajming

Post by b1324 »

Jaz se držim inicialnega plana. Kosilnico ugasnil kak teden nazaj, v petek škropil proti plevelom. Nekje sreda četrtek bom kosil s klasično kosilnico, ker je trava precej visoka. Kmalu zatem zračenje, overseedanje in gnojenje in zravnavanje z mivko oz. zemljo, kjer imam tega več. Računam, da bo vse skupaj končano nič prej kot nekje do 25.9.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Jesenski tajming

Post by Sandi »

V začetku novembra preidem na košnjo z motorno kosilnico in po potrebi s košem.
Gosta preproga odpadlega listja lahko v tednu ali dveh pod listjem razredči travo.
Če je listja malo, ga zmulčam. Če je listja več, kosim s košem.

jesensko listje na travi
jesensko listje na travi
jesensko listje.png (3.18 MiB) Viewed 1282 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Jesenski tajming

Post by Sandi »

temperatura zemlje sredina novembra.JPG
temperatura zemlje sredina novembra.JPG (42.76 KiB) Viewed 1220 times

Rad bi pokazal, zakaj je november pri vzdrževanju trave podcenjen. V zavesti imamo, da se s septembrom leto prevesi in da je septembra zadnji čas za gnojenje.
Od sredine oktobra je trata v celem letu v bistvu najlepša. Vlage vedno dovolj, novih plevelov ni.
Graf kaže, da je sredi novembra temperatura zemlje med 10 in 12 stopinjami. Ravni del grafa kaže oblačne dni. Valoviti del grafa so sončni dnevi.
10 stopinj je za korenine še toplo, čeprav zunaj temperature zjutraj padejo na 2-3 stopinje.
Zato je smiselno gnojiti s kalkulacijo, da se bo gnojilo porabilo vse do decembra.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Jesenski tajming

Post by Sandi »

Nadaljujem tole za razumevanje temperaturne dinamike zemlje. Med 21. in 27. novembrom niha temperatura na 5 cm globine med 5 in 7,5 stopinje.
Večjo sliko dobite z desnim klikom na sliko in ukazom pokaži sliko.
temparature zemlje konec novembra.JPG
temparature zemlje konec novembra.JPG (97.53 KiB) Viewed 1152 times
Stajner
Posts: 11
Joined: 12 Mar 2022, 17:54

Re: Jesenski tajming

Post by Stajner »

Zdravo. Mene pa zanima s cim boste gnojili jeseni? Jaz sem do zdaj mesal novatec klasik in nmax (1:1) in gnojil s tem, ampak nmaxa vec ne dobim v nasih koncih. Lahko jeseni gnojim samo s klasikom al bo premalo N al priporacate kako drugo gnojilo? Imam pa cca. 900 m2. Hvala.
Post Reply