Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by Sandi »

Primer samogradnje zalivalnega sistema po korakih:

1. natančna izmera trate z mejami in vsemi elementi na njem (drevesa, grmovnice..)

2. zelo pomemben korak. Izmera iztoka vode v 10l posodo.
Primer izračuna: izmerjen čas za napolnitev 10l posode je 25 sekund. Ker ima ura 3600 sekund sledi račun 3600/25=144. To število pomnožimo z volumnom 10l (v uri bi napolnili 144 10l posod) in dobimo, da preko našega sistema lahko iztočimo 1440 litrov na uro.

Če nadalje pogledamo specifikacije razpršilnika T380 od Gardene vidimo pretoke glede na izbrano šobo od 380 do 820 l/h:
specifikacije razpršilca Gardena T380.JPG
specifikacije razpršilca Gardena T380.JPG (21.53 KiB) Viewed 4222 times
Iz tega zaključimo, da je običajen presek 1/2 cole cevi na zalivalne sisteme neprimeren. V kolikor vztrajamo pr tem preseku, bodo stroški narasli pri povečani potrebi polaganja cevi za več vej, potrebnem številu elektroventilov in drugem materialu. V končni fazi je strošek nevtralen, če se odločimo povečati presek dovodne cevi. Z malim presekom bodo zalivalni časi stalno veliki, s čimer ne bomo zadovoljni. Pri preseku cevi 3/4 cole lahko pričakujemo cca 2500 l/h pretoka oziroma 2 do 2,5x večji kot pri 1/2 cole. Analogno temu, bo trata 2 do 2,5x hitreje zalita. Splača sem nam do sistema potegniti tak presek.

3. izdelava načrta na strani https://my-garden.gardena.com/int
Načrt se izdela v dveh korakih. Najprej izdelamo "Garden plan" po naših predhodnih izmerah vrta in nato "Sprinkler plan". Postavimo mesto priklopa na vodo. Sistem nam ponudi, da sam predlaga število in namestitev rapršilcev in cevi ali to naredimo ročno.
Pozor! Ikona nad pipo pomeni, koliko vej predlaga sistem. Slabši kot bo vnešen podatek o vnešenih sekundah, več bo vej, posledično več stroškov z materialom.

Na koncu nam sistem lahko izdela .pdf poročilo z vsemi načrti in specifikacijami materiala. Ne kupujte samoiztočnih ventilov in pripadajočih montažnih elementov, ker so neuporabni. Z leti se zamašijo, nepotrebna izguba vode preko leta.

izdelava načrta zalivalnega sistema.JPG
izdelava načrta zalivalnega sistema.JPG (216.08 KiB) Viewed 4222 times

4. Načrtujte v sistem postaviti ventil, s katerim boste preko zime zaprli celoten zalivalni sistem. Za to pipo namestite še en ventil in priključek za priklop zračnega kompresorja. Preko tega kompresorja boste pred zimo izpihovali vodo in sistem zaščitili pred zmrzaljo.

Z leve: glavni ventil zalivalnega sistema, T člen in člen za priklop zračnega kompresorja, mikrofilter
priklop zalivalni sistem.jpg
priklop zalivalni sistem.jpg (275.55 KiB) Viewed 4214 times
5. Preverite cene v raznih *hausih, amazonih (it, de), ebayu. Cene s poštnino so lahko nižje kot v naših trgovinah.

6. Izbira ročni ali strojni izkop.

7. Montaža sistema

8. Opazovanje in popravljanje nastavitev pršilcev
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by b1324 »

Jaz imam od lani leta narejene kar takšne betonske podstavke s sekcijskimi zalivalkami. Kupil gardenine in claber, uvijačil neke prečne vijake ter jih vlil v betonski kalup.
20200513_191623.jpg
20200513_191623.jpg (608.14 KiB) Viewed 4078 times

Sem imel do sedaj, ko sem zalival, kar vrtno cev speljano, letos sem pa to uredil z alkaten cevmi in centraliziral so skupnih ventilov in je zadeva skoraj avtomatska. Pač zaenkrat še ročno odprem ventil. Alkaten cevi se bodo skrile v okrasni pesek, ko se bom enkrat spravil.
20200513_193404.jpg
20200513_193404.jpg (435.69 KiB) Viewed 4078 times

Zelo se strinjam, da je potrebno upoštevati 3/4 colsko cev. Sam imam 1/2, ker smo pač takrat takšno v zemlji pustil in je ne morem enostavno zamenjati. Zato spravim samo 2 sekcijski zalivalki in še kakšno dodatno pršilko na eno cono.
Zalivanje posamezne cone je dobra ura. V tem času se "konzerva" napolni do vrha, torej kakšna 2cm.
Za vse, ki boste delali, resno ... 3/4 cole! Ostalo funkcionira OK, edino zoprno je, ker imam jaz to okoli ograje in šprica prosti hiši. Bolje bi bilo, če bi imel še kakšno vejo, kjer bi špricalo od hiše navzven. Mogoče projekt za drugo leto.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by Sandi »

Zanimiva in domiselna izvedba. Letos je zelo suho leto. Šele sedaj v maju merilec vlage v zemlji kaže zadosti vlage. Zaradi tega tudi zalivanje celo pomlad sprožam ročno, ker bi drugače bila poraba vode velika.
Želim pa povedati, da ima tak sistem vgrajeno človeško napako. Stanje trave je odvisno od naše volje do opazovanja in časa, ki ga temu namenimo. Ko opazimo znake premalo zalite trave, je že precej pozno. Bom opisal posebej, s sinom sva naredila samogradnjo kontrolnega sistema. Ob naslednjem sušnem obdobju moram preklopiti na avtomatiko.

https://cayenne.mydevices.com/shared/60 ... 4d50ad1788
Last edited by Sandi on 02 Jul 2021, 12:48, edited 1 time in total.
aljaz321
Posts: 23
Joined: 07 Sep 2020, 09:51

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by aljaz321 »

Zdravo
Glede zalival ega sistema, ko si narediš na garden na spletni strani se eni razprsilci prekrivajo tut do 2x Al pa 3x. Kako je to v praksi če si delaš sam, se more tokrat prekrit površina zalivanja Al ni potrebe.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by Sandi »

Dvojno prekrivanje mora biti. Pršilci imajo že tako ali tako tendenco večji delež vode zlivati na koncu curka. Idealno je, če en pršilec seže do drugega.
aljaz321
Posts: 23
Joined: 07 Sep 2020, 09:51

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by aljaz321 »

No sej to sem tut gledal, sem. Nabavil en razpršilec Rainbird 5004 pa se mi je zdel da večinoma zaliva na koncih in je zarad tega potrebno prekrivanje.
Če mi črpalka na hidrofor dela z 4bari in pretoka približno 9do 12s za 10litrov jo lahko kamot uporabim za namakalni sistem? Ima še kateri mogoče doma narejen sistem za zaliva, bi prosil če lahko prilima kakšne slikce in kaj bi naredil drugače.
Hvala
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by Sandi »

Pritisk iz hidroforja imaš zelo dober. To pomeni manj zalivalnih vej in manjše stroške postavitve zalivalnega sistema.
Na spletu imaš ogromno opisov gradnje. Ob postavitvi samo ne delaj bližnic, ker ti praksa potem pokaže, da to ni dobro.

Kaj imaš za izvor vode? Vodovod ali cisterno?
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by mojster666 »

Kakšna bo razlika, če do zalivalnika pripeljem 1/2 colsko cev, ali pa 3/4 colsko? Kaj se zgodi s pritiskom v cevi in posledično razdaljo do katere nese (šprica) zalivalnik? Rad bi uporabil čim manjše število zalivalnikov, torej morajo pokrivati čim večjo površino.
Ali bo presek cevi sploh kaj vplival na to?
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by Sandi »

Preberi prvi prispevek. Naredi test. 1/2 ima cca 2,5x manši pretok od 3/4. To lahko pomeni več vej zalivanja, posledično več elektro ventilov.
Če boš preveč varčeval s številom zalivalnikov boš imel na koncu mokra in suha področja. Če delaš, naredi dobro.
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by mojster666 »

Ok, hvala za odgovor. Kaj se pa zgodi s pritiskom, če povečam presek cevi? Šobe na zalivalnikih so majhne. A lahko sprejmejo in oddajo naprej 2,5x več vode (če vzamem 3/4 namesto 1/2)?
Začetno meritev z vedrom smo delali s cevjo, ki nima ničesar na koncu, predpostavljam.
Ali bo v končni fazi količina vode skozi zalivalnik še vedno 2,5x večja?
Post Reply