Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by Sandi »

Vzame se nazivno porabo zalivalnika. To je poleg dosega temeljni podatek. Ti imajo ponavadi tabelo glede na šobo. Če imaš pretoka 1000l boš priklopil 2 500 litrska, na 3/4 cevi pa 5. Vedno se računa še nekaj rezerve.
Sicer pa nariši in objavi skico.
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by mojster666 »

Še eno razlago glede presekov cevi bi rabil. Vrtne cevi imajo 1/2 cole notranji presek 13mm, 3/4 cole pa notranji presek 19mm. Alkaten cevi pa imajo neke svoje dimenzije, 1/2 cole ima zunanji presek 20mm, notranjega pa 16mm. Potem obstajajo pa še ene cevi, ki so podobne alkatenkam, ampak malo mehkejše, pa spet z nekimi svojimi dimenzijami. Kateri fitingi potem sploh kam pašejo? Katere cevi ste ostali uporabili za zalivalni sistem?
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by mojster666 »

Sandi,
prosil bi te, če lahko pokomentiraš spodnji videoposnetek (od 1:30 minute naprej). Ta gospod navaja drugačne podatke o pretoku skozi različne preseke cevi. Razlika med 1/2 cole in 3/4 cole naj bi bila "samo" slabih 70% kar se pretoka tiče. Ti v svojem prispevku praviš, da je razlika od 200 - 250%.
Od kje take razlike pri pretokih? Je še kakšen drug faktor pomemben?
Jaz bi seveda zelo rad uporabil 3/4 cevi za svoj sistem, vendar pri gradnji hiše na to nismo pomislili. Vsepovsod okrog hiše imam razpeljane 1/2 cole cevi in priključna mesta. Očitno bom moral narediti več vej.

https://www.youtube.com/watch?v=ts2bot6dtTk
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by Sandi »

Nihče nima zunaj hiše 3/4 cevi. Tudi jaz sem napeljal vodo za zalivanje od jaška za števec dalje.
Posnetek je delala oseba, ki očitno ni ravno domača v tem. Meša prostornino s ploščino. Dvomim, da lahko preko 1/2 dobi pretok cca 3000 l (14 galon na minuto).
Pretoke bi ti lahko preračunali strojniki, če bi jim lahko podal meritev pritiska. Takrat sem veliko bral in študiral in prišel do takšnega podatka.
V vsakem primeru se splača potruditi in če je le možno potegniti do sistema debelejšo cev. Vsakič si boš hvaležen, ko bo zalivanje trajalo pol manj časa, kot bi sicer. Jaz imam v veji po 4 zalivalnike, drugače bi dal samo dva. Velika razlika. Če se odločim ročno zalivati to za dve veji pomeni cca 2x pol ure. Štiri ali pet vej bi pomenilo 2 do 2.5 ure. Še za to imam sprogramiran varnostni mehanizem, da sistem ugasne po eni uri.
Cev imam speljano nadometno pod stopnicami, steni in stropu kleti. Nadometno cev obvezno obleči v penasto izolacijo, ker se na mrzli cevi ob velikem pretoku ustvarja precej kondenza.
dvojka
Posts: 16
Joined: 05 Apr 2021, 21:07

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by dvojka »

Kako rešujete robove trate, ki se sušijo bolj kakor sredina? Pri meni se vsako sezono južni ter zahodni rob ob hiši posuši in ne morem toliko zalivati, da se ne bi. Sicer imam 70cm prodnikov med fasado ter zelenico. Reševal sem edino tako, da sem redno ročno zalival vendar to ni dolgoročna rešitev. Je kdo montiral kapljični sistem na robove zelenice za ta namen? BTW: fasada res zelo odbija (ustvarja) vročino in je že na občutek, ko se pomakneš proti fasadi precej bolj vroče.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by Sandi »

Proti tem vročinskim valovom se je kar težko boriti. Jaz bom poskusil z intenzivnejšim zalivanjem.
dvojka
Posts: 16
Joined: 05 Apr 2021, 21:07

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by dvojka »

Pri meni ni težava z vročinskimi valovi ker imam vode dovolj in se lahko dovolj intenzivno zaliva. Problem imam samo z robovi ob fasadi, kjer se vse skupaj toliko pregreje, da se mi pas cca pol metra trave posuši. Bom zmontiral kapljični sistem pod zemljo naj bi Rainbird imel neko zadevo, ki naj bi se ne zamašila in vidim, če bo delovalo.
rvukma
Posts: 5
Joined: 26 Apr 2023, 21:49

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by rvukma »

Zdravo

Rad mi naredil zalivalni sistem Gardena. Prilagam sliko zelenice. Zelenica je dolga 17 m in siroka 5 m. Naredil sem test z 10 l vedrom in se je napolnil v cca. 45 sekundah. Voda pride direkt iz pipe na vrtu.

Mislil sem dat 3 kom T200 sprinklerjev kateri bi bili zvezani zaporedno na eni veji. Iz vrtne pipe bo tako potegnjena samo ena veja 3/4 cola (25 mm) cev od gardene.

Bojim se, da bo mogoce en delal tako kot treba ostala dva pa ne, saj ni dovolj pritiska.

Glede na to da so toti T200 sprinklerji kr veliki in zahtevajo verjetno vecji pritisk oziroma so vecji odjemalci vode, raje vzamem katere druge manjse kateri so do maks 5 m zalivanja? Raje vzamem kaksne manjse kod na primer gardena sprinkler S80 (do 5 m dosega)?

Ne bi rad sel v nakup vseh sprinklerjev in cevi ter prikljuckov da bom potem ugotovil da ne dela zaradi pritiska vode.

Hvala in lp
G
Attachments
IMG_8728.jpeg
IMG_8728.jpeg (3.3 MiB) Viewed 335 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by Sandi »

Pipa je ozko grlo. Imaš samo 800 l pretoka. Poglej tabelo pretokov za T200 glede na 4 šobe, ki so v T200. Zelo verjetno, da ne bo delovalo. Poleg tega je za zalivanje veliko bolje, če bi dal 6 zalivalnikov. Trije na eni strani pomenijo neenakomerno zalivanje.
rvukma
Posts: 5
Joined: 26 Apr 2023, 21:49

Re: Samogradnja zalivalnega sistema za travo

Post by rvukma »

Zdravo,

sem gledal t200 in je 580l/h na 4 šobi.... Jaz bi dal 6 komadov sprinklerjev (3 na levi strani in 3 na desni strani). Naredil bi tudi dve veji (ena za levi del 3 sprinklerji in ena veja desna stran 3 sprinklerjev) in delovanje vsake veje z zamikom.

Zanima me ali bodo vsi trije pravilno delovali oziroma vseh 6 komadov ? Kak je sploh ta l/h. Če jaz imam na eni veji 3 sprinklerje T200 (kateri vsak rabi 580 l/h na 4 šobi) potem bi jaz potreboval za eno vejo, da vse pravilno dleuje 3x580l/h= 1740 l/h pretok vode ? Ali zadostuje 800 l/h za vse 3 sprinklerjev ?

hvala in lp
G
Post Reply