Zadnje gnojenje oktobra ali novembra?

Umetna in naravna gnojila, priprava in obdelava zemljišča za trato.
Post Reply
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Zadnje gnojenje oktobra ali novembra?

Post by Sandi »

V naših krajih večinoma prevladuje mnenje, da se zadnje gnojenje trave opravi nekje septembra, da se gnojilo porabi do konca rastne sezone. V tujini zadnje gnojenje izvršijo malo preden nastopi prva zmrzal.

V čem je logika?
temperature zraka in zemlje.JPG
temperature zraka in zemlje.JPG (83.65 KiB) Viewed 1526 times
Če pogledamo graf zunanjih temperatur in temperature zemlje v globini 5 cm vidimo (na datum 16.11.2019 ter mesec dni nazaj - okolica Ljubljane), da je zemlja še precej topla, okoli 10 stopinj Celzija. Nočne zračne temperature že padejo na raven, ko se zunanji del rasti ustavlja.

Najdemo lahko trditve, da je pozno oktobrsko ali celo novembersko gnojenje najbolj pomembno v letu, če želimo naslednje leto v štartu sezone imeti lepo travo, ker je to zadnje gnojenje namenjeno koreninam. Kdor resno gnoji preko leta, lahko opazi pozitiven vpliv gnojil na kvaliteto trave. Rasti korenin ne moremo videti, ampak če je rast korenin enako dobra kot nadzemeljskega dela trave, bi to gnojenje res lahko imelo pozitivne učinke in trava boljšo rastno osnovo za naslednjo sezono.
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Zadnje gnojenje oktobra ali novembra?

Post by b1324 »

Bomo torej letos zadnjič gnojili oktobra ali novembra :)
Jaz sem v začetku oktobra zračil in gnojil in mi je ostalo še za eno švoh gnojenje Agromaster 11+8+27... študiram, da bi tole v začetku novembra razmetal, če bo le vreme enako kot je sedaj.
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Zadnje gnojenje oktobra ali novembra?

Post by letalec007 »

jest bom pognojil ob prvem dežju.Imam agromaster pa bi se ga rad rešil .Drugo leto grem na novatec .Ne vem al imam sam jest tako srečo al je tak povsod.Skratka noter je full enga gnojila v prahu in tolk štopa trosilec da mi je uspelo odtrgat ročico. :D
Post Reply