Mivka za izravnavanje trate

Umetna in naravna gnojila, priprava in obdelava zemljišča za trato.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Mivka za izravnavanje trate

Post by Sandi »

V temi o grabljah je govora o peskih za izravanje trate http://zeleni-dom.si/phpbb/viewtopic.ph ... p=105#p105.
Jeseni se pripravljam na izravnavo. Pregledujem spletne vire, kateri mivke ali peski so primerni za to.
Večina virov navaja cca 80% deleža mivke delcev do 0,25mm in cca 20% mivke do 0,15mm.

Največ raziskav je gotovo naredila industrija golfa. Če vzamemo njihove standarde, gotovo ne moremo narediti napake:
https://www.usga.org/content/dam/usga/i ... 20Cons.pdf

Za poenotenje debate predlagam, da uporabljamo njihove pojme, ko je govora o mivkah:
peski za travo.JPG
peski za travo.JPG (66.47 KiB) Viewed 2656 times
gravel = gramoz
silt = mulj
clay = glina
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Mivka za izravnavanje trate

Post by lukahr »

Jaz sem uporabljal tole
https://www.vetisa.si/mivka-kremenov-pe ... ez-prevoza

Pomoje granulacija v kolikor je nekje med 0.5-1,5 ni panike bolj je vprašanje kje jo dobiti najceneje, važno da je kremen :)
BrunoMars
Posts: 76
Joined: 25 Feb 2021, 07:34

Re: Mivka za izravnavanje trate

Post by BrunoMars »

Kdaj pa je najbolj primeren čas za izravnavo trate?

Ali se to izvede samo z mivko oziroma kremenčevim peskom ali moramo dodati (zmešati) tudi zemljo?
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Mivka za izravnavanje trate

Post by b1324 »

Jaz sem večinoma zravnaval po zračenju spomladi in po zračenju jeseni. Predvsem zato, ker sem takrat tudi dosejeval. Letos sem prvič en del ravnal že prejšnji teden, nekaj bom pa še v naslednjih tednih... bom še videl kako gre, tudi zračil verjetno letos spomladi ne bom, mogoče maja.

Kadar so neravnine majhne, do npr. 1,5 cm, lahko damo samo mivko. Težava mivke je v tem, da ne drži nobenih hranilnih snovi. Zato se trudim na mestih, kjer so neravnine globje, mivko mešati s kvalitetno zemljo ali kupljenim substratom. Načeloma sem delal mešanico 1/3.

Po ravnanju z mivko jaz povaljam in tudi zalijem, da se mivka nekako "razpusti" med travo. Veliko travih listov takrat pogleda iz mivke ven, saj bi drugače ostali zaviti pod težo mivke in bi trava odmrla. Sama namreč ne more dvigniti teže mivke.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Mivka za izravnavanje trate

Post by Sandi »

Mivkanje sem preložil na obdobje hitrejše rasti. Sedaj je še zelo počasna. Dokler ne minejo nočne zmrzali.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Mivka za izravnavanje trate

Post by Sandi »

Timtomotej, tako poceni ne boš prišel skozi. Tole si zasluži svojo temo. Od orodja za luknjanje, postopka, potrebnega časa...
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Mivka za izravnavanje trate

Post by mojster666 »

Koliko kremenčevega peska pa se porabi? Na netu sem našel precej različne podatke. Od 7kg do 12 kg na kvadratni meter. Ima sploh smisel peskati brez luknjanja? Jaz bi dal pesek zaenkrat samo zaradi precej glinene zemlje (zemlja se mi na površini sploh ne posuši). Bi to bilo ok?
Kako pretvoriti eno tono kremenčevega peska v kubične metre? Kakšna je specifična gostota? Eni uporabljajo tone, eni kubike, pa da ne bi naročil napačne količine.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Mivka za izravnavanje trate

Post by Sandi »

Kema mivka za zelenice ima podatke:

Prostorninska masa (naravno vlažen)sipko stanje 1,07 kg/dm3
zbito stanje 1,33 kg/dm3

Sledi, da potrebuješ 1 do 1,3 tone za centimeter višine.
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Mivka za izravnavanje trate

Post by mojster666 »

Na YouTube kanalu "Premier Lawns" odsvetuje mivko za topdresing. Pravi, da se nad zemljo ustvari sloj mivke in korenine potem ostanejo v tem sloju in ne grejo globlje v zemljo. Kot nekakšna bariera naj bi bil sloj mivke nad zemljo. Ampak kako naj potem izboljšam drenažo moje precej ilovnate zelenice? Tip celo svetuje, da če je precej ilovice v zemlji, za topdresing uporabiš ilovnato zemljo. Prosim za kakšno pametno razlago.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Mivka za izravnavanje trate

Post by Sandi »

Nihče še ni jamral, da je z mivko uničil trato. Nasprotno, vse najlepše in najnižje rasti so mivkane. Golf igrišča praktično rastejo na mivki...
Post Reply