Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by Sandi »

Z gnojenjem in dosejevanjem sem ustvaril dokaj lepo trato. Nato nekje sredi junija začne trava postajati suha. Dežja ni bilo že nekaj časa, zato vzrok pripišem pomanjkanju vode ali napadu plesni. Pade odločitev za zalivalni sistem. Raziskujem plesni in sredstva proti njim. Ko pride iz podjetja na ogled izkopa za cevi zalivalnega sistema, tudi on suho travo pripiše plesnim. Ko danes gledam nazaj, je bila situacija nelogična. Plesni vendarle uspevajo v vlažnih in toplih pogojih. Toplote je bilo dovolj, vlage pa nobene.

suha trava.jpg
suha trava.jpg (241.16 KiB) Viewed 7935 times
Nato vendarle pridem do podatka, da je lahko vzrok škode ličinka hrošča.

Značilost poškodbe rastišča trave zaradi ličink hrošča je, da suhi del trate odgrnemo kot cca 5 cm debelo preprogo.

Po oceni najdenih ličink glede na površino, je bilo na kvadratni meter tudi do 50 ličink. Na sliki se vidi struktura zemlje. Prazni žepi, zdrobljena zemlja in pretrgane korenine trave.

majski ali juniski hrošč.jpg
majski ali juniski hrošč.jpg (234.53 KiB) Viewed 7935 times

Kaj pa sedaj? Očitno bo potrebno pridobiti znanje o teh nadlogah. Tu sta dva spletna vira za osnovne informacije:

Managing Turfgrass Insectsof the Northeast https://entomology.rutgers.edu/personne ... sPart2.pdf

POLJSKI MAJSKI HROŠČ (Melolontha melolontha L) http://www.furs.si/svn/zvr/POSNadzori/M ... c/Opis.pdf

Osnovno, kar je potrebno vedeti je to, da imajo ličinke več razvojnih faz. V teh razvojnih fazah se časovno različno hranijo in iz tega razloga so različno dovzetni za insekticide.

Od začetka tudi ne vemo, katero fazo smo opazili v zemlji. Glede na to, da sem lansko leto videl ličinke bolj bele barve, letos so mogoče malo večji in bolj rumenkasti, zaključujem, da sem lansko leto videl stopnjo L2, letos pa L3. Druga možnost je, da razlik med njimi še ne poznam, zato gre mogoče letos za drugo vrsto.

Identifikacije še nisem opravil, vrste se med seboj razlikujejo po zadkih. Za nas sta pomebni predvsem dve vrsti.

https://www.zdravgozd.si/prirocnik/slik ... CF4F8441E8 / Melolontha melolontha / majski hrošč / European Chafer
https://www.zdravgozd.si/prirocnik/zapis.aspx?idso=445 / Amphimallon solstitiale / junijski hrošč / June Beetle

Upam, da so poimenovanja navedena prav.


zadki  ličinke ogrci hrošča.jpeg
zadki ličinke ogrci hrošča.jpeg (1.43 MiB) Viewed 7935 times
Last edited by Sandi on 28 Apr 2019, 10:40, edited 4 times in total.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by Sandi »

Kako je z obrambo pred to nadlogo, če se prekomerno razmnoži? Med Evropo in ZDA so glede dostopnosti zelo velike razlike. Če skrajšamo celo raziskavo, ugotovimo naslednje:
- po ustreznem postopku sta pri nas na voljo dva sistemična insekticida, ki delujeta na L1 in L2 stopnjo razvoja ličink. Za L3 stopnjo ni na voljo sredstva.
- pri nas sta sistemična insekticida: Sredstvo na osnovi imidakloprida (Confidor) je zaradi toksičnosti za čebele dovoljeno uporabljati samo v zaprtih gojilnicah.

Za L3 stopnjo dostopnega sistemičnega insekticida torej ni. Obstajajo kontaktni insekticidi. Recimo sredstvo na osnovi triklorfona, Dylox ali Bayer Advanced 24. Zanimivo je, da v Italiji prodajajo 80% triklorfon po imenom Neguvon kot praškasto insekticidno zaščito za pse.

Spodnja tabela ni narejena za našo vrsto hroščev, je samo predvidevanje, da sredstva delujejo enako.
tabela primerjava učinkovitosti insekticidov.jpg
tabela primerjava učinkovitosti insekticidov.jpg (173.59 KiB) Viewed 7933 times
vir: http://www.stma.org/sites/stma/files/Co ... andout.pdf


Predpostavimo tudi, da ni velike časovne razlike med SV ZDA in Slovenijo, kar se tiče časovne primernosti uporabe insekticidov. Recimo za majskega hrošča je naslednja:
časovnica za majskega hrošča.jpg
časovnica za majskega hrošča.jpg (279.51 KiB) Viewed 7933 times
vit tabele: https://entomology.rutgers.edu/personne ... sPart1.pdf
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by b1324 »

Jaz nisem še nikoli opazil takšnih simptomov pri sebi, čeprav vem, da ličinke v zemlji so. Jih vidim večkrat, kadar kej kopljem po trati zaradi kakšnega projekta. Nismo mi pa še nikoli požrle trave, da bi izgledalo vsaj približno tako, kot je na prvi sliki. Ali pa da bi se šop trave kar lahko dvignil z rokami.
Zato me zanima glede tega škropljenja... je to preventivno, da hrošči nebi odložili jajčec, ali je to zato da pobijemo ličinke, ki so v zemlji od lani in bodo začele delati škodo? Sprašujem tudi zato, ker imamo letos lepo trato in ne želimo presenečenj. Vsako leto je okoli parcele tak čas letelo ogromno hroščev, letos jih pa kar ni. Mogoče še ne... in zato še ni prepozno za škropljenje...
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by Sandi »

Poznamo pregovor, ko te kača piči, se bojiš zvite vrvi. Ja, preventivno. Deluje na prvo in drugo stopnjo ličink od treh.
Prepričan sem, da velike škode v večini ni videti, da pa so razlog, zakaj na nekaterih mestih naredijo prostor za plevel.
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by b1324 »

Takšna polja z manj trave se mi pojavljajo. Iz ljubega mira. Ni videti, da bi trava bila tam posušena, enostavno se je razredčila... Je tole mogoče od ličink majskih in junijskih hroščev? Kot drugo razlago vidim, da bi tam bila polja enoletne latovke, ki se je pač posušila. Ampak potem bi bilo tega več, ker sem latovke imel precej...
majski.jpg
majski.jpg (1.32 MiB) Viewed 6116 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by Sandi »

Ne zdi se mi značilno za hrošče. Pri njih opazimo suhe zaplate. Verjetno je sedaj zemlja stalno preveč mokra, da bi se kazali morebitni učinki. Najprej se pojavijo manjše suhe zaplate, potem se te zaplate združujejo.

Rezultat lahko preverimo samo z lopato.
Letos sem enkrat preverjal stanje na sumljivem mestu. Ni bilo opaziti nobenega razslojevanja plasti. Korenine globoke, potrgane na 15 cm. Črna plast je kompost.
preverjanje prisotnosti ličink majskega hrošča.jpg
preverjanje prisotnosti ličink majskega hrošča.jpg (271.5 KiB) Viewed 6114 times
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by b1324 »

Na južni strani se mi pojavljajo takšne sive lise, kot so vidne na sliki. Enostavno je trava tam pretežno posušena.
Se mi zdi, da ni posledica suše, ker je bilo nekaj deževja v zadnjem času in tudi ko ni bilo, sem zalival.
Tudi mislim, da ni posušena latovka ali kak drug plevel, saj je na tem predelu načeloma nimam.
Gnojil sem nazadnje v začetku maja s kvalitetnim dušikovim gnojilom, ki se sprošča 2-3 mesece. Res pa je, da imam letos robotsko kosilnico na 4cm (lani na 5cm). Nisem še kopal v iskanju hroščev, ampak vsak nasvet bi bil dobrodošel.
20220613_182133a.jpg
20220613_182133a.jpg (1.54 MiB) Viewed 744 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by Sandi »

Veliko večja verjetnost je, da gre za sušo ali vročinsko mirovanje. Prve suše največkrat spregledamo.
Pri majski hroščih so suhe zaplate večje, bolj narazen, širijo se navzven. Cela zapleta je popolnoma suha.
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by b1324 »

Pravzaprav je imel Timotej prav. Malo sem potem zvečer brskal po internetu in naletel na to, da se takšne stvari analizira zjutraj, ko še ni sonce uspelo posušiti posledice okužbe. In res sem zjutraj šel pogledat in se prav vidijo penice. Ko se danes ali pa za vikend malo osuši tretiram s fungicidom... hvala :)
20220617_060111.jpg
20220617_060111.jpg (685.25 KiB) Viewed 715 times
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Majski ali junijski hrošč in škoda na trati

Post by b1324 »

Sem takoj takrat poškropil s Signum in je bilo že takoj boljše. Sedaj ni več nobenega znaka, da bi kadarkoli kaj bilo :D Hvala.
Post Reply