Ločnica med teraso in zelenico

Zastirke, potke, škarpe, skalnjaki, obrobe, pergole..
Post Reply
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Ločnica med teraso in zelenico

Post by Zonpol »

Ko načrtujemo betonsko teraso, je potrebno pomisliti na razmejitev od zelenice.
Betonska terasa in zelenica
Betonska terasa in zelenica
IMG_20210517_214236.jpg (2.08 MiB) Viewed 1289 times
Največkrat je zemlja do ulite terase, na teraso pa položimo ploščice ali leseno oblogo, ponavadi v ravnini z zelenico. Atmosferska umazanija in trdi delci se tako nabirajo na robu, kar ni najlepše. Če je padavin ogromno, je možno tudi zastajanje vode na spoju.
Sam sem že v štartu načrtoval drenažni kanal. Wpc plošče sem odstranil, zaradi propadanja. Položil sem robnike, v nastali kanal pa nasul drobnejši pesek.
Izdelava kanala
Izdelava kanala
IMG_20210517_212537.jpg (2.76 MiB) Viewed 1289 times
Ko sem izdelal leseno oblogo, sem nasul še sloj okrasnega kamenja. Kanal požira vodo in umazanijo, ter se hitro suši.
Končni rezultat
Končni rezultat
IMG_20210517_214148.jpg (2.59 MiB) Viewed 1289 times
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Ločnica med teraso in zelenico

Post by Sandi »

Beton veže nase vlago. Še posebej so kritični visoki robniki, izpostavljeni soncu. Izsušena zemlja nudi pogoje prilagojenim plevelom.
Odkar delam t.i. edging, problemov ni. Poleg tega dobimo čisti lep rob.
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Ločnica med teraso in zelenico

Post by mojster666 »

Terasa bo končno dobila keramiko. Ker smo morali izravnati višine in uskladiti padce, smo morali narediti opaž. Posledica vsega je sedaj jarek okoli terase. Prej je bila trava (na stik), čisto do terase. Sedaj sem ob odkopavanju opazil, da se je trava na nekaterih mestih s koreninami začela kar vraščati v teraso. Na teh mestih se je betonska plošča kar začela krušiti. Ne vem, ali je to posledica vlage in korenin, ali pa je bil na tem mestu beton slabše kvalitete.
Kaj predlagate? Na ponovno jarek zasujem z zemljo in posejem travo na stik? Mogoče bi vgradil črno gumbasto folijo, da preprečim stik vlažne zemlje z betonom.
Ali naj naredim 20cm pas kamenčkov ob terasi, potem nevidni robnik (plastični) in naprej trava?
Bom pozneje v ta post dodal še fotografije. Sedaj ne gre, ker so prevelike.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Ločnica med teraso in zelenico

Post by Sandi »

Slike so bolj povedne od besed, zato malo ugibam. Predvidevam, da je terasa nižje od trave in si nivoje urejal z jarkom. Estetsko to celo zelo lepo izgleda. Na nekaj let je delo z odstranjevanjem organskega materiala, ki se bo gotovo nabral v kanalu.
Kje ti zaraščajo korenine ni jasno iz slik, ker imaš teraso obrobljeno z robniki. Noben dober beton travca ne more spodjedati.
Morda imaš podoben primer kot jaz na delu balkona. Nivoje so zapolnili s suhim betonom, ki je imel v sebi veliko zraka in se je slabo vezal. Zamakanje ga je spremenilo v bistvu v nasut pesek.
Če imaš tak primer, ne polagaj keramike na tako slabo podlago, ker boš v par letih ponavljal vajo. Nepokrita keramika je delikatna že sama po sebi.
Gumb folija v takem primeru veliko ne reši, če voda prodre od zgoraj. Če pa že o vodni barieri, bi raje navaril izotekt trak. Če ti enkrat odrine folijo, imaš grd detalj, s katerim se boš stalno ukvarjal.
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Ločnica med teraso in zelenico

Post by mojster666 »

Evo, pa mi je ratalo naložiti še fotografije.
Kaj se bomo na koncu odločili, še ne vem. Še najraje bi travo do ploščic. Ali se bo z leti nivo trave malenkost dvignil nad nivo ploščic?
Attachments
kanal3-min.jpg
kanal3-min.jpg (1.57 MiB) Viewed 1217 times
kanal2-min.jpg
kanal2-min.jpg (2.48 MiB) Viewed 1217 times
kanal1-min.jpg
kanal1-min.jpg (2.42 MiB) Viewed 1217 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Ločnica med teraso in zelenico

Post by Sandi »

Laično, beton plošča ni videti slabo, ponekod ima zrak med materialom. Nekoga, ki se spozna prosi za mnenje, ali to čez leta lahko dela težave zaradi zamakanja.
Post Reply