Kako obnoviti zelenico po desetletjih?

Zastirke, potke, škarpe, skalnjaki, obrobe, pergole..
Post Reply
Matej
Posts: 1
Joined: 24 Mar 2021, 23:40

Kako obnoviti zelenico po desetletjih?

Post by Matej »

Pozdravljeni!

Naša mala zelenica okoli hiše in na vrtu v zadnjih 30 letih ni bila nikoli negovana, gnojena, prezračena. Edino kosili smo jo redno, pa še to na 2 cm višine, ker kosilnica ni imela nastavitve višine košnje. Lahko si predstavljate, v kakšnem slabem stanju je zelenica trenutno. Precej se je razredčila in na določenih mestih niti ne raste več in je samo zemlja, ki je tudi zbita od hoje. Jeseni sem podrl češnjo, ker so njene korenine že dvigovale teren okoli debla kakšnih deset centimetrov. Zemlja je ilovnata in je precej neravna in ima več vdolbin. Zanima me, kako naj se lotim obnove. Na voljo imam novo kosilnico z možnostjo nastavitve višine košnje, električni vertikulator, grablje, vile, motiko...Rad bi prezračil, kolikor bo možno z vertikulatorjem. Po trgovinah in po spletu sem iskal ročni prezračevalnik, z katerim je možno luknjati trato, a ga ne najdem za pametno ceno. Rad bi izravnal teren. Naša zemlja je ilovnata in me zanima, ali lahko uporabim za izravnavo to isto zemljo, ki mi je ostala od izkopa ribnika ali bi moral uporabiti kaj drugega.
Zanima me tudi, ali bi bilo primerno seme Substral Šport & Špas ali Substral Robuste glede na to, da se dosti hodi po zelenici.

Hvala za vaše odgovore!
Attachments
20210219_165126.jpg
20210219_165126.jpg (2.1 MiB) Viewed 818 times
20210219_165055.jpg
20210219_165055.jpg (3.75 MiB) Viewed 818 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Kako obnoviti zelenico po desetletjih?

Post by Sandi »

Matej pozdravljen na forumu.
Največ bo pripomoglo redno gnojenje, ki bo nadomestilo iztrošeno zemljo. Na tvojem mestu bi se lotil na sledeč način:
- travne plošče iz druge slike začasno ven do ureditve, vračanje ali nadomestitev z drugimi (še bolje razširitev poti ob hiši brez travnih plošč)
- če je modra klopca v smeri vzhod zahod (zadosti sonca) bi zelenjavne grede prestavil tja ali ob drug rob parcele
- če se grede ne prestavijo nujno ob grede pohodno površino
- ob ciprese in grmičevje dati neko diletacijo, ki preprečuje rast plevelov izpod njih
- prezračevanje (vertikuliranje) pri tebi nima smisla, ker nimaš odmrle plasti
- lahko se lotiš lunkjanja kot Timtimotej http://zeleni-dom.si/phpbb/viewtopic.ph ... rt=10#p471
- ilovnatost bi reševal z vsaj 1/2 tone mivke na 100m2 s prefrezanjem zgornjih 10-15 cm zemlje, dodal še nekaj komposta
- Substral Robuste je v bistvu mešanica, ki vsebuje http://zeleni-dom.si/phpbb/viewtopic.php?f=56&t=42
- če bi že imel razkopan vrt, bi položil vsaj cevi za morebitno zalivanje
- loti se čim prej, sedaj je idealen čas, zamudo bo kaznovalo poletje
- poleg naštetega orodja je prva investicija rotacijski trosilnik in žakelj gnojila, poceni in dovolj dober je NovaTec Classic
aljaz321
Posts: 23
Joined: 07 Sep 2020, 09:51

Re: Kako obnoviti zelenico po desetletjih?

Post by aljaz321 »

Jaz sem imen na enem delu zelenice precej grbin, ker smo odstranili sadno drevje in razkopavali. Potem sem poleti vse pustil, pred jesenjo sem uredil drug del zelenice, ker seveda je bil ta del bol v uporabi in si nismo mogli privoščit komplet zelenice razorane. Sedaj sem si sposodil frezo ter vse prefrezal ter pregrabili in poravnal kolikor se da, sedaj samo posadimo travo.
Lepo zeleni pozdrav
Post Reply