Vrste zalivalnikov in škropilnic

Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by Sandi »

Za apliciranje tekočih gnojil, regulatorjev rasti ali fitofarmacevtskih sredstev lahko uporabljamo tri vrste škropilnic. Vsaka ima svojo prednosti in slabosti. Vse tri vrste je potrebno umeriti, oziroma preveriti na kolikšno površino izlijemo določeno količino tekočine.

Klasična škropilnica na pritisk ima dobro lastnost, da prši manjše kapljice, torej omoči bolj natačno. Slabost pri apliciranju herbicidov je, da nam lahko sredstvo odnese ali odpiha na del, ki ga ne želimo doseči. Nekatera sredstva imajo opozorilo, da lahko škodujejo grmovnicam. Čeprav teža npr. 5 kg ni veliko, zelo prav pridejo škropilnice na kolesih ali take, ki se jih lahko na voziček pritrdi. Sam uporabljam kar nekaj Gardeninih proizvodov, razočaran pa nad njihovo pršilko, ki ima slabo šobo. Tako sem kombiniral njihovo posodo in ročko od Solo, ki je bistveno boljša.
Za ceno dobrih 50€ danes dobimo že škropilnice na baterijsko delovanje.

Zalivanje s podolgovatim nastavkom. Angleško se mu reče "sprinkle bar" https://www.google.com/search?q=sprinkler+bar+watering
Na sliki je samogradnja, ker teh nastavkov v slovenskih trgovinah še nisem opazil. Prednost tega načina je, da se lahko aplicira na nekaj centimetrov natančno. S to 60cm široko na sliki, se z enakomerno hojo z 10 litri vode omoči do 30m2.
zalivalnik škropilnica.jpg
zalivalnik škropilnica.jpg (4.53 MiB) Viewed 7613 times



Aplikatoji na principu venturijeve cevi so primerni predvsem za apliciranje tekočin, ki potrebujejo veliko vode. Recimo nekatera fitofarmacetska sredstva so UV občutljiva in je dobro, da se jih čimprej spere v zemljo. Način je primeren za apliciranje regulatorjev rasti, tekočih gnojil. Ni recimo primerno za apliciranje železa, ker lahko ta na trdih podlagah pusti sled. Priključijo se na vrtno cev. Iz posode se črpa tekočina v sorazmernosti od pretoka vode in je nastavljivo. Slaba stran je, da je potrebno za seboj vleči vrtno cev.
zalivalni škropilnica na cevovod.jpg
zalivalni škropilnica na cevovod.jpg (516.01 KiB) Viewed 7613 times
Za to Chapinovo na sliki je npr. tabela porabe sredstva iz posode glede na pretok vode naslednja:

__ml/liter___deci/10l
1__4,4_________0,44
2__8,9_________0,89
3__13,3________1,33
4__17,8________1,78
5__22,2________2,22
6__26,6________2,66
7__31,1________3,11
8__35,5________3,55
9__40,0________4,00
10__44,4________4,44
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by Sandi »

Od klasisičnih škropilnic imam dve. Uporabljam hibrid med njima.

Plusi in minusi obeh 5l škropilnic:

Solo 461:
+ ima šobo v obliki pahljače, primerno za škropljenje trave,
- nositi jo je potrebno v roki ali na rami, za vsako pumpanje jo odložiš na tla in spet nosiš,
- ročka se ne zapira sama, moraš jo držati stran od sebe, da je prši sama od sebe.

Gardena:
+ voziček je zelo dobrodošel. Ni prenašanja, ustaviš se, napumpaš in greš dalje. Delo je lažje in hitrejše.
- šoba je v obliko krogca. Prši stožčasto, kar ni primerno za travo, bolj za zelenjavo.

Združil sem ročko od Solo in posodo z vozičkom od Gardene. Zaenkrat najboljša kombinacija.

Solo 461 in Gardena škropilnica.jpg
Solo 461 in Gardena škropilnica.jpg (459.99 KiB) Viewed 6674 times
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by lukahr »

Tudi sam iščem novo škropilnico, ta ki jo imam ima namreč šobo v obliki kroga in mi ni všeč sem že večkrat povzročil ožige ravno zaradi tega snopa pršenja.
Imajo vse škropilnice od solo pahljačaste šobe ? nekaj takšnega gledam saj zaenkrat aktivno skrbim le za del moje trate cca 250m2 od celotnih 1500m2, ostalo raste kar pade vse drugo kot zelenica :D
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by Sandi »

Ko kupujemo prvič, škropilnice izbiramo po izgledu, tudi jaz sem to naredil. Pozabimo ali še ne znamo pogledati bistveno, obliko šobe. Za škropljenje površin rabimo šobo v obliki črtice.
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by lukahr »

Včeraj našel električno škropilnico ki po malo predelave z baterijami celo deluje :D
Ima fino šobo ki dela široko črto tako da bo izgleda primerna za zelenico. Škropilnica je 20L

Izvedel sem test škropljenja z vodo.
Škropilnico sem napolnil z 15L vode ter naredil 1x prehod čez celotno trato v eni smeri cca230 m2.
Porabil sem točno 5L vode.

Nato sem test ponovil a tokrat 2 prehoda enkrat po dolgem nato še enkrat počez.
Porabil sem 10L

Je pametno da izvedem prečne prehode, predvidevam da bo tako pokritost bolj enakomerna
IMG_6407.jpg
IMG_6407.jpg (970.38 KiB) Viewed 6655 times
IMG_6408.jpg
IMG_6408.jpg (285 KiB) Viewed 6655 times
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by letalec007 »

Kolk je pa cena tele zadeve?
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by Sandi »

Ker sem pozabil, sem šel ponovno meriti porabo škropilnice. Izvedel sem na asfaltu, kjer se lepo vidi pokrivanje pršenja. Poraba liter na 25 m2. Očitno imamo velike razlike.
Koliko je prehodov verjetno ni razlike, dokler je nanos ustrezen koncentraciji na m2. Plus je enakomernejša distribucija, minus pa večja možnost odpiha na nezaželeno mesto, kjer lahko FFS škodi.
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by letalec007 »

Preko fb sem naročil 16 L baterijsko škropilnico ,ki ima več nastavkov.Curek,krog,črta oz .bom videl ko dobim.Zagotovili so mi da črta je skratka poročam ko dobim .Cena 45€ kar je ugodno vsaj kolikor sem posrfal po netu.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by Sandi »

Preskusil sem Ausonio. Manjši 12l model. Lahek, akumulatorski. Različni nastavki. Nastavljiva moč. Nisem prepričan, da je dobra za travo. Pri tistih sredstvih, ki lahko naredijo škodo na ne-travi, rožah, grmičevju ali drevju. Moči se ne da zmanjšati toliko, da ne bi bilo meglice, ki jo odnaša veter. Za herbicide bo verjetno kar ročna dobra.
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Vrste zalivalnikov in škropilnic

Post by letalec007 »

Image
Image
Image
Image
Image

No tale kanta je prišlav dveh dneh domov.16L in nitini toliko velika kot sem sprva mislil.Možnost stalnega pritiska ali preko potenciomerta.Šobe:
Ravna črta megla,okrogla megla,dvojna megla,in pa curek kot tuš.testno poizkusil spravit skozi malo vode in se mi zdi, da je to to za ta denar.Če primerjam z navadno bom delo opravil vsaj 1x hitreje saj je snop širši in enakomeren in ni nadležnega pumpanja.Priložen tudi polnilec.Cena z ptt 48€
Post Reply