Problemi pri robotskih kosilnicah

Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by Sandi »

Eden od problemov robotske kosilnice je njeno obračanje na mestu. To se dogaja na mestih ostre spremembe smeri žice. To so vogali travne površine in morda pot do polnilne postaje.
Stalno obračanje enega kolesa na mestu naredi v zemlji luknjo. Ko v to luknjo zapelje prednje kolo, se robotska kosilnica začne reševati. Pri tem reševanju lahko zapelje tudi izven žične ograde. Drugi primer je, kadar zaradi luknje kosilni disk pride tako nizko, da kosilnica javi blokado kosilnega diska. To sta tudi dva razloga, zakaj je robotska kosilnica z WiFi-jem nuja.

Rešitvi sta dve. Prva je polaganje žice z mehkimi polkrožnimi prehodi. Druga rešitev je takšna mesta pokriti z mrežo, ki se preraste. Ob uporabi mreže je potrebno paziti pri prezračevanju, da jo s prezračevalnikom ne zadanemo.

travna rešetka za robotsko kosilnico.jpg
travna rešetka za robotsko kosilnico.jpg (451.63 KiB) Viewed 2755 times
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by lukahr »

Zanimivo, takšnih težav pri meni ni opaziti, pa nisem nikjer pazil z žico v kotih povsod skoraj 90°. Izgleda različni modeli kosilnic različno sučejo.
Pri moji eno kolo ni nikoli primiru vedno se malo vrti če je potreben oster zavoj pa se vrti eno naprej drugo nazaj. Vrti se lahko na mestu brez da bi puščala kakršne koli sledi na trati.
Moja je husqvarna 430x
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by Sandi »

Jaz imam Worx-a, Landroid S.
baktiv
Posts: 353
Joined: 27 Mar 2022, 16:39

Re: Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by baktiv »

A se sploh splača investirati v robotsko kosilnico (cca 500eur) za 100m2 ali raje klasika bencin ali električna, baterijska?
Malo gledam za robotsko, vendar nevem če se sploh splača 🤷‍♂️😁
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by Sandi »

Po treh sezonah in 300 km kosilnice je ne uporabljam več. Razlogi so potrebnost stalne pozornosti kaj se dogaja s kosilnico (izogibanje mokri travi, zastoji), pogosto vzdrževanje (čiščenje podvozja, brušenje) in povožen izgled pokošene trave. Robot ne pomeni, da lahko stran daš rotacijsko.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by Sandi »

Po treh sezonah in 300 km kosilnice je ne uporabljam več. Razlogi so potrebnost stalne pozornosti kaj se dogaja s kosilnico (izogibanje mokri travi, zastoji), pogosto vzdrževanje (čiščenje podvozja, brušenje) in povožen izgled pokošene trave. Robot ne pomeni, da lahko stran daš rotacijsko.
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by Zonpol »

baktiv wrote: 17 Sep 2022, 19:20 A se sploh splača investirati v robotsko kosilnico (cca 500eur) za 100m2 ali raje klasika bencin ali električna, baterijska?
Malo gledam za robotsko, vendar nevem če se sploh splača 🤷‍♂️😁
http://zeleni-dom.si/phpbb/viewtopic.php?f=46&t=173

Baktiv, sandi ti je nakazal smer :P
Last edited by Zonpol on 18 Sep 2022, 08:34, edited 1 time in total.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Mare-Bozo
Posts: 65
Joined: 03 Dec 2021, 22:37

Re: Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by Mare-Bozo »

Sandi, samo ti je žal da si jo imel? Hočeš povedati da je več dela z njo kakor 2x tedensko kosit?
baktiv
Posts: 353
Joined: 27 Mar 2022, 16:39

Re: Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by baktiv »

Ok, hvala za odgovore in prišparanih 500eur 🤣
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Problemi pri robotskih kosilnicah

Post by Sandi »

Mare-Bozo wrote: 17 Sep 2022, 22:00 Sandi, samo ti je žal da si jo imel? Hočeš povedati da je več dela z njo kakor 2x tedensko kosit?
2x tedensko kosit, ni ravno čisto tako. Robotske kosilnice imajo večino 18 cm premer rotacije nožev in hitrost 1 km/h. Mojih 300 km kosilnice se precej sklada s 300 delovnimi urami. Na uro torej pokosi 1000m x 0.18m = 180 m2. Potreben je faktor 1,5 košnje, kar pomeni, da mora zaradi randomizacije vzorca kositi vsaj 1,5 kratnik površine. Pri tem ni 100%, da bo res pokosila vsak cm2 trave.

Senzor dežja je bolj ali manj neuporaben. Jutranja rosa ali po dežju pomeni mokro travo. Mokra trava se prijemlje podvozja, to zahteva čiščenje. Spet ena skrb, zaradi katere kosilnice enostavno ne moreš odmisliti. Tudi imuna ni na zastoje. Brez wifi povezave sploh ne veš, ali morda že dva dni kje tiči onesposobljena.

Dva ali tri dni dežja pomladi ali jeseni v času intenzivne rasti pomeni da ti trava pobegne in robot je ni več sposoben ukrotiti.

Žal mi ni, ampak kot rečeno, dovolj sem imel biti stalno obremenjen z njo.
Post Reply