Nadgradnja robotske kosilnice Worx s 6-timi noži

Post Reply
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Nadgradnja robotske kosilnice Worx s 6-timi noži

Post by Sandi »

Odkar se je trava zgostila, z robotsko kosilnico nisem bil več tako zadovoljen. Odrezki ostanejo na površini, se posušijo in kvarijo izgled. Še posebej, če je košnja zaradi dežja par dni odložena.

Dalj časa sem imel namen preskusiti modifikacijo kosilnega diska na katerega namestimo do 6 nožev. 3D model že skonstruiran in lahko ga potegnemo s spletnega repozitorija thinigverse.com. Natisnil sem https://www.thingiverse.com/thing:2463324

Za pravo oceno bo čas po nekaj mesecih. Je pa prva ocena, da je trava narezana na manjše koščke in odrezki manj vidni, kar je pozitivno, če bo to potrjeno. Videti je potrebno še, kako bo z zanesljivostjo in ali spremembe vplivajo na porabo energije in s tem na čas košnje. Širina košnje je večja za 14 mm. Vseh 14 mm ni izkoriščenih, ker je bilo potrebno železno zaščito ob strani zarezati.

Worx s šestimi noži.jpg
Worx s šestimi noži.jpg (329.46 KiB) Viewed 1624 times
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Nadgradnja robotske kosilnice Worx s 6-timi noži

Post by b1324 »

Tudi jaz imam Worx in težava z original noži je ta, da če hočem imeti lep odrez trave, moram nože menjati na 14dni. Kupil sem neke super truper s titanium prevleko itn. ampak je zadeva enaka. Sam razmišljam o tem, da bi namesto diska naredil kar nož, kot ga imajo nekatere druge kosilnice:
Ambrogio-blades-compressed-1.jpg
Ambrogio-blades-compressed-1.jpg (68.37 KiB) Viewed 1603 times
Skico brez težav narišem in tudi izrezati lahko dam na laser (cca 30 EUR), trenutno se mi je ustavilo pri raziskavi kateri material izbrati. Se priporočam za kakšno dobro idejo...

S tem sicer izgubim varnostno funkcijo, ker bi se naj te "klingice" rotirale še okoli svojega vijaka, vendar se meni po nekaj ur košnje itak nehajo vrteti tako, ker se spodaj zagozdi trava. Kolikor gledam po forumih je to znana težava tovrstnih rezil.
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Nadgradnja robotske kosilnice Worx s 6-timi noži

Post by b1324 »

Čez zimo sem pripravil spremembe na svojem Worxu in sicer sem zadnji del obtežil za cca 1,5kg. Obtežitev bi naj pomagala pri tem, da kolo, ko kosilnica naleti na oviro - npr. drevo, ne koplje in šele po npr. 2s zazna da se ne premika, ampak takoj zazna da motor ne premakne kolesa (ker je zaradi dodatne teže pač večje trenje). Sam imam trato sicer precej ravno, ampak na ožjih delih med žico in debli so se na večih mestih poznale sledi kopanja. Računam, da bom s tem to rešil.
Težo (stare vijake in matice) sem dodal v predvidena prostora za "FindMyLandroid" in "VoiceControl", ker verjetno teh modulov ne bom kmalu uporabljal. Naredil sem še kovinski U profil za okoli baterije. Tega sem s peno oblepil, da fiksno stoji okoli baterije. Na zadnjem delu, kjer ima baterija neka kao hladilna rebra, sem pustil nekaj cm prostora za zračenje.

Alternativa je še kaj takega:


Dodatno sem odstranil kovinski ščit in namestil nekoliko večji disk (plastika ojačana s vlakni, natisnjena na 3d printerju), ki ima prostora za 6 rezil. Disk je na vrhu čist gladek. Računam, da se bo zaradi manjših odrezkov in bolj gladkega diska trava okoli rezil manj prijemala. Ker je disk večji in več rezil pa upam na kvalitetnejši odrez trave (manj rjavega razcefranega roba) in manj pogosto menjavo nožev (ker jih je pač 6).
https://www.thingiverse.com/thing:4651680

Letos še sploh nisem zagnal robotske kosilnice, tako da nimam pojma kako se bo moja teorija obnesla v praksi.
Post Reply