Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by Sandi »

Na vsaki trati imamo potrebo po enakomernem posipavanju travnih semen, gnojil ali fitofarmacetskih sredstev v obliki trdih granul. Malih ročnih tu ne omenjamo. V male ne gre veliko posipnega materiala. Morda so zelo uporabni na malih površinah.

Razlikujemo dva tipa trosilnikov, ki imata spet vsak svoje dobre in slabe lastnosti.

Plusi in lastnosti radialnega trosilnika:
  • natančno posipanje, zaradi sledov koles točno vemo, kje je rob potresanja
  • primernejši za herbicide v obliki granul, ker je površina raztrosa povsem kontrolirana

Minusi radialnega trosilnika:
  • ne more trositi gnojil v obliki peletov, ker so preveliki
  • zaradi nizke razstresne višine ni primeren za delo v vlažni travi, ker se spodnji del trosilnika omoči
  • če zaradi vdrtine trosilnik obstoji in se zatakne, bo pod seboj izpustil debelo črto raztrosnega materiala. Če je to herbicid zna tam priti do ožiga
  • počasnejše delo kot z rotacijskim.
trosilnik radialni.jpg
trosilnik radialni.jpg (4.69 KiB) Viewed 5731 times

Plusi rotacijskega trosilnika:
  • hitrejše delo kot z radialnim
  • posipa lahko debelejši material
  • primernješi za posip gnojil, kjer ni škode, če gnojilo pade tudi izven območja gnojenja, večja posoda

Minusi rotacijskega:
  • manj primeren za raztros travnih semen, ker ga hitro posipamo tam, kjer ne želimo da raste trava
trosillnik rotacijski.jpg
trosillnik rotacijski.jpg (112.47 KiB) Viewed 5731 times

Pri obeh trosilnikih je dobro, če si zapišemo na kateri označbi smo posipali kateri material.
Pri rotacijskem trosilniku izberemo takega, ki ima možnost leve ali desne stranske zapore, kadar posipamo ob robu.
V praksi večkrat prav pride rotacijski trosilnik kor radialni.
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by lukahr »

Kateri trosilnik uporabljate oziroma katerega priporočate?
Sam imam drop-spreader iz hoferja in sem precej nezadovoljen :x Nastavitev je čudna ali ne leti nič ali pa suje
Danes sem raztrosil gnojilo in po preračunani teži ter odmerku gnojila na polovici zelenice ugotovim da mi trosilec dejansko usipa preveliko količino po trati. Na polovici trate sem porabil celotno količino :D
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by letalec007 »

Uporabljam tisti ročni mali in mi je še najbolj všeč.Točno vidim kam in koliko ga apliciram.Sem si za test sposodil od kolega voziček,pa je bila cela štala.Enkrat nič gnojila potem pa toliko da sem pobiral iz trave.verjamem da obstaja tud voziček ki je zmožen raztrosit gnojilo kot se šika.

https://mtehnika.mercator.si/izdelek/14 ... ntent=pp_1
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by Sandi »

Imam rotacijski trosilnik Gardena XL. Zelo zadovoljen z njim. Tisti rdeči krog je stranski omejilnik, ki ga premakneš, ko trosiš ob robu. Delo narejeno v par minutah. Imam tudi radialnega, ki ga ne uporabljam več.

Tudi jaz sem šel skozi fazo radialnega trosilca.

Letalec, je bil tisti problematični trosilnik radialni ali rotacijski?
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by letalec007 »

Sposojen je bil radialni.Zdaj tudi vem zakaj si je lastnik umislil rotacijskega :lol:
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by lukahr »

Radialni v kolikor v kolikor niso res top klasa očitno delajo preglavice vsem, ko bi me videli lansko leto letati po zelenici z sesalcem ter sesati prekomerno posuto gnojilo :D Je bilo kar pesto
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by b1324 »

Potem ne vemo za primer radialnega trosilnika, ki je normalna cena in dobro deluje?
(tudi jaz sem imel Hoferjevega, ki je šel letos v smeti)
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by Sandi »

Pogooglaj slike "Gardena spreader". Vidiš radialne, eni imajo na držalu ročko za stisniti. Mogoče pri teh modelih dejansko zapiraš raztrosno odprtino, kar je bistvo težav radialnih. Imam Gardeno brez ročke in je isti problem. Ko se ustaviš ali zadaneš vdrtino pride do prekomernega raztrosa.
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by b1324 »

Kolikor vem je tista rocka za to, da zapres, ko delas ovinek. Ampak a dejansko dela? Jaz sem na hoferjevi imel tezave da ce sem dal poln zalogovnik se ni treslo nic ker je bilo prevec upora. Ce sem dal malo, je delalo ampak tudi sirina ni bila cela, pa vsakih nekaj metrov je bilo treba polniti...
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Trosilniki za travno seme, gnojila in FFS sredstva

Post by Sandi »

Ne vem, če dela. Tudi moj stoji neuporabljen. Če bi kupoval, bi rotacijskega. Tudi če dela polniš na par metrov, kot ugotavljaš. Uporabljam rotacijskega in zadovoljen z njim. Napolniš enkrat, hitro prevoziš.
Post Reply