Lovorikovci - obrezovanje

b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Lovorikovci - obrezovanje

Post by b1324 »

Kdaj obrezujete lovorikovce?
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Zonpol »

Jaz imam še mlade. Obrezal sem jih spomladi, takoj ko je skopnel sneg in ni bilo prevelike zmrzali. Preventivno sem apliciral bakrov pripravek, in nato še 2x do maja) . To je potrebno narediti tudi pozno jeseni (spomladi pa čimprej pred deževji, da so novi poganjki zaščiteni pred boleznimi).
Lovorikovce se lahko obreže tudi med letom, če preveč podivjajo. Ali pa se samo s škarjami odreže divjake.
Redno obrezovanje lovorikovcev je pomembno za zdravo in kontrolirano rast. Prav tako špricanje proti pepelasti plesni in luknjičavosti. Vse bolne liste (rumene, skodrane in luknjaste) pa redno odstranjevati in odnesti z vrta (zažgati ali odvreči, a ne v kompostnik).
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
baktiv
Posts: 353
Joined: 27 Mar 2022, 16:39

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by baktiv »

Danes sem opazil pri nekaterih lovorikovcih da so se listi povesli (posejani nekje v začetku aprila), vsi imajo nove poganjke, tako da prijeli so se dobro.
Po tem ko sem opazil da so povešeni nekateri listi, sem jih takoj zalil in seveda so bili hvaležni in se takoj postavili tam kjer morajo biti 😁

Sem pa pri nekaterih opazil rjave pikice oziroma luknje, baje je to značilna bolezen za njih....
Imate kak predlog da jim pomagam premagati to bolezen 🙌
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Zonpol »

Fungicid MERPAN 80 WDG (učinkovina kaptan). 20mg/10l vode. Škropljenje na 14 dni, 2x,3x da se pozdravi.
Bakrov pripravek (npr. Cuprablau Z 35 WP), 30g/10l vode.
Dobro je z bakrom škropiti takoj spomladi, ko so nočne t nad 15 stopinj C, ter jeseni. Zaščita mladih brstičev. Lahko tudi sedaj 1x.
Obolele liste stalno odstranjuj, odpadle poberi ter odvrzi (ne v kompost).
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
baktiv
Posts: 353
Joined: 27 Mar 2022, 16:39

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by baktiv »

Moram tedva lovorikovca kaj skrajšati, ker sta kar podivjala in rastejo v vse smeri novi poganjki 😁

Ali raje počakam do septembra in potem naredim obliko (ozko in gosto)?
Attachments
IMG_20220607_173430.jpg
IMG_20220607_173430.jpg (3.21 MiB) Viewed 4768 times
JajoPajo
Posts: 10
Joined: 20 Jul 2022, 22:02

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by JajoPajo »

Pozdravljeni,

tudi jaz iščem nekaj nasvetov glede obrezovanja lovorikovca, ker se mnenja kar razlikujejo od vrtnarije in kakšnih člankov. Jaz sem v maju zasadil lovorikovce višine cca 90cm. Lovorikovci so do zdaj dobili kar precej prirastka, ampak predvsem v višino, medtem ko se v spodnjih delih začne redčit. Končno višino katero želim doseči je 1.8m, ampak bi raje videl, da je to postopoma, da se enakomerno zgosti in da ne bo lukenj ob tleh. Zdaj kar se tiče mnenj je tako, da sem iz vrtnarije dobil mnenje, da naj pustim, da rase do višini in se bo čez leti sam obrasel v spodnjih delih. Na spomlad bi ga po višini naj porezal cca 20-30cm.

Kakšne so kaj vaše izkušnje in kako se lotit obrezovanja, da bi se enakomerno zgostil?
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Zonpol »

Tale vrtnar te malo heca.
Kakšna slika kupljenih grmov bi prav prišla. Dejansko nekateri gojitelji turbo hitro vzgojijo rastlino z gnojili in prekomernim zalivanjem. Prodajajo centimetre, ne izgleda. A taka vzgoja je napačna za lep in zdrav izgled lovorikovca. Stranka dobi šibe, brez gostote. Tak grm bi moral takoj po dobrem ukoreninjenju porezati spomladi pred rastjo na vrhu in ob strani. Iz vsakega obrezanega dela bi zrastli dva, trije novi poganjki. Tako se gosti in dobi privlačen iogled.
Prvo leto se tvori koreninski sistem.
Rastlina stremi k lovljenju sonca, zato poganjki iz glavnega debla rastejo v višino, spodaj pa manj. Obrezovanje pospeši rast stranskih.
Pa še, po vejah se širi nek hormon, ki zavira rast popkov pri tleh. Vso energijo želi za vrh. Če vejo odrežemo nad popkom se dovod hormona prekine in popek začne rasti.
Spomladi rahlo pognoji, lahko tudi z biogreno ali gnojilom s počasnim sproščanjem. V tej vročini tedensko zmerno zalivaj zemljo (ne listov-bolezni).
Jeseni pa manjši rez, nato še spomladi konkreten, ko začne rahlo odganjati.
Obrezuj in še enkrat obrezuj.
Na forumu najdi še kaj, ni veliko a bo.
Boš videl, čez 2-3 leta bo krasno.

P.s. Na Bledu so novi lastniki starejše hiše zasadili " lovorikove šibe" cca 120 cm visoke s par listi. Sedaj so jih končno porezali na cca 50cm. A ta grm ne bo nikoli lep.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
JajoPajo
Posts: 10
Joined: 20 Jul 2022, 22:02

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by JajoPajo »

Hvala za nasvet. Prilagam še slike, kako trenutno izgleda. Prej nisem uspel zarad dopusta. Nekateri so kar dobro razraščeni, jih je pa kar nekaj cca 20-30% takih, ki rastejo bolj v višino in brez stranksih poganjkov. Trenutna višina je nekje 100-120cm.
Attachments
PXL_20220731_175958755-min.jpg
PXL_20220731_175958755-min.jpg (1.7 MiB) Viewed 4630 times
PXL_20220731_175946569-min.jpg
PXL_20220731_175946569-min.jpg (1.87 MiB) Viewed 4630 times
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by b1324 »

Kar se mene tiče, so sadike v mejah normale in so krasne. Če so bili maja posajeni, bi jih pustil do spomladi na miru. Veliko gnojil (sam uporabljam plantela organic za vso drevje in grmičevje - ena pest na rastlino na 2-3 tedne) in zalival. Če bo normalna zima bi jih spomladi srednje porezal in s tem dosegel boljšo rast nižje dol. Tudi drugače (če jih pustiš) bodo novi poganjki pognali nižje dol sami od sebe, ker je dovolj zraka in svetlobe. Jih pa zaenkrat pusti, da se res dobro ukoreninijo. To je vsaj moj predlog :)

PS: Jaz sem imel točno takšne kot ti in so po 3,5 letih več kot 2m visoke in zelo goste. Jih še poleti redčim, da pride zrak in svetloba v notranjost, da mi ne gredo preveč v širino notri pa bi ostajalo samo golo deblo. Od zgodnje pomladi pa redno gnojim, tudi škropim 2x letno z cupra blau.
Stajner
Posts: 11
Joined: 12 Mar 2022, 17:54

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Stajner »

Zdravo. Kdaj boste zaceli z obrezovanjem lovorikovcev? Boste tudi kaj skropili? S cim? Pa se za gnojenje me zanima? S cim boste gnojili? Hvala
Post Reply