Identifikacija trave

Post Reply
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Herbicid za enoletno latovko

Post by lukahr »

Poleg vseh mogočih širokolistnatih zadev se mi pojavlja sledeča trava. Raste v gručah temnozelene barve malce širši listi ter raste kot da bi bila nad zemljo ko jo potegneš iz trate se odstrani kar z koreninicami.
IMG_6267.jpg
IMG_6267.jpg (3.14 MiB) Viewed 1967 times
IMG_6271.jpg
IMG_6271.jpg (754.14 KiB) Viewed 1967 times
Drugače pa kar nekaj latovke ki predvidevam da povzroča temno-svetlo zeleno lisastost trate.
IMG_6272.jpg
IMG_6272.jpg (2.58 MiB) Viewed 1967 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Identifikacija trave

Post by Sandi »

Tole je eno najtežjih vprašanj pri travah, ker so si tako podobne. Enoletne latovke med tvojo travo ne vidim, ker ni videti semenskih glav.
Lahko preveriš, katero travno mešanico si sejal, in katere trave so v mešanici?
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Identifikacija trave

Post by lukahr »

Sejana je bila Optimax 234

25% šopasta rdeča bilnica (Festuca rubra commutata SW CYGNUS)
15% rdeča bilnica (Festuca rubra rubra SERVICE)
5% barjanska bilnica (Festuca rubra trichophylla SAMANTA)
25% trpežna ljuljka (Lolium perenne ELEGANA)
15% trpežna ljuljka (Lolium perenneADAGIO)
10% travniška latovka (Poa pratensis MIRACLE)
5% travniška latovka (Poa pratensis PANDURO)

Dosejano z optimax 182

25% trpežna ljuljka ESQUIRE
25% trpežna ljuljka CONRAD
25% trpežna ljuljka CLEOPATRA
25% trpežna ljuljka LUGANO

Še primer trate v rastišču, klasična trata kjer se vidi zemljo ter neznana ki praktično raste po vrhu zemlje ter je zelo gosto prepletena ter nekako spužvasto mehka :D
IMG_6281.jpg
IMG_6281.jpg (2.21 MiB) Viewed 1941 times
IMG_6280.jpg
IMG_6280.jpg (2.45 MiB) Viewed 1941 times
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Identifikacija trave

Post by letalec007 »

Popolnoma enako kot pri meni.Seveda sva uporabila tudi enake trave.Optimax 234 je pri meni stalnica 182 pa sem vzel samo enkrat.se mi zdi,da tam kjer sem sejal 182 je trava svetlejša in ima tudi bolj debela stebla.Jest sem ravno prejšni teden prezračeval,in sem imel enako stanje.Na S strani je bilo celo tako daleč da ,je bilo spodaj jher bi morale biti korenine kot nekakšen filc teh korenin.prezračevalnik tega ni mogel odstraniti zato sem poizkusil še z grabljami za ročno prezračevanje.Tudi to je bila muka.Zato sem moji naročil naj malo pokoplje sam pa skočil po zemljo.No ko sem prišel domov je očistila do zemlje :D ,kot se zagre :D :D .Zadevo sem na novo posejal.ni mi pa všeč ker optimax počasi kljije.Imam pa kolega ,ki mu je trava tudi hobi in sem skočil do njega po seme on uoprablja ne vem sorte ampak sport quick start.V 10 dneh je velika 2 cm.Tako ,da naslednjič kupim tisti njegov žakelj.Je pa 20 kg in stane cca120 €.Moja cca 14 dni 1 cm.

Aja še to .Lansko leto nisem nič zračil ker sem imel res lepo travo in mi je bilo škoda.Zdaj vidim ,da sem verjetno zaj...,al,ker so tole pomoje ostanki odmrle trave,ki pa ne propadejo kar tako.Ko prezračiš je stanje sicer bogo ,a se hitro potavi nazaj.Slike kar imam prilepim popoldne
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Identifikacija trave

Post by Sandi »

Tole mi ne deluje kot plevel, bolj kot ena vrsta sejane trave. Pri toliko različnih vrstah in podvrstah se barvni odtenki razločijo. V začetku je trava drobno mešana in se barve prelivajo v enoten izgled. Kasneje si ena vrsta pribori širše mesto in dominira s svojo barvo.

V ZDA lahko opazujemo, da sejejo monokulture. Sam sem se odločil za eno vrsto travne mešanice. Vedno imam kakšno škatlo na zalogi za morebitno dosejevanje. Nikoli sejem drugih mešanic npr. zaradi hitrejše rasti.

Zakaj je trava videti kot gnijoča mi ni jasno. Letos je zelo sušno leto. Moj senzor za vlažnost zemlje letos še ni pokazal vlažne zemlje.
Če gre za plesen, je možen vzrok nepravilno zalivanje. Zaliva se zgodaj zjutraj. Vlažnost preko noči spodbuja razvoj plesni. Zaliva se manjkrat in globoko. Težave lahko delajo kakšni strešni izpusti direktno na zemljo ali kotanja, kjer se zdržuje voda. Plesen spodbuja visoka košnja.

Drugo opcijo sem imel jaz. Sušenje je podobno plesni, oziroma maja ali junija sušenje ni bilo logično. Pravi vzrok pa je bil odmiranje korenin zaradi ličink majskega hrošča. Čas v začetku maja so že lahko aktivni. Če ni vzrok voda predlagam, da preverita koreninski sistem.
lukahr
Posts: 52
Joined: 22 Apr 2020, 10:02

Re: Identifikacija trave

Post by lukahr »

Tudi meni se zdi da je to nekakšna trava, a precej drugačna od preostale. A bolj ko gledam po trati več je vidim, tvori se v gručah.
Zaliva se enkrat tedensko zjutraj cca 25mm padavin, izmerjeno.
Koreninski sistem te trave je dejansko nad zemljo kot da bi rasla iz polsti nad travo izpuliti jo je zelo enostavno saj nima globokih korenin. Raste zelo zelo gosto ko pa jo razgrneš pa vidiš da je dejansko poležana skupaj kot zgoraj na sliki.
Prezračeval sem spomladi a očitno tega ni odstranilo.

Tudi sam mislim da bi bilo bolje saditi samo en tip trave ne mešanico različnih semen kot je optimax 234.
Ja takšne trate kot jih gledaš po ameriki res ne dopuščajo dveh tipov različnih semen na enem travniku :)
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Identifikacija trave

Post by b1324 »

Vprašanje je - katero sorto trave? :)
Drugače pa mislim, da se z amerikanci težko primerjamo. Že nekaj časa spremljam njihov način dela po raznih FB skupinah in tam je čisto preveč uporabe herbicidov. Sam nimam nič proti temu, če 1x v sezoni poškropiš proti plevelu, ampak v ameriki je to na mesečnem nivoju, škropijo pa tudi pozimi z pred-emergenti da uničijo semena že pred kalitvijo. Pri nas je večina teh herbicidov prepovedanih.
Post Reply