Višina košnje

b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Višina košnje

Post by b1324 »

Zdravo, dajmo malo izmenjati informacije o višini košnje. Jaz imam čez celo leto na robotu nastavljeno 5cm, drugo leto računam imeti 4cm. Znižal bom zato, ker računam da bo zelenica zaradi različnih ukrepov precej bolj izravnana kot letos (pri robotu je to še posebaj pomembno). Manj kot 4cm skoraj sigurno ne bom šel, ker mi je všeč ta "carpet-look", ki ga robotska kosilnica naredi. Na koliko pa pokosite pred zimo (zadnja košnja)?
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Višina košnje

Post by Sandi »

5 cm. Želim si nižje, razlogi so:
- kljub ravnanju imam še vedno kotanje na mestih podrtih dreves,
- s prihodom poletja gre trava v mirovanje od spodaj navzgor, višja trava poleti je lepša, lažje prenese vročino
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Višina košnje

Post by letalec007 »

jest kosim na 4 stopnji pomoje je to okrog 5 cm,nisem pa nikol pomeril
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Višina košnje

Post by mojster666 »

Posejano imam travo Optimax 234. Z rotacijsko kosilnico kosim na najnižji stopnji, to je nekje 2 - 2.5cm. Priznam, na začetku sezone se nisem držal pravila 1/3 odkošene višine. Trava mi je ušla na 7cm in potem košenje na 2cm. Sedaj sem začel kositi dvakrat tedensko. Ampak moja trava ima rjavo rumen odtenek. Nikakor ne pridem do lepe zelene barve. Kosim morda prenizko? Kajti moja trava ima rjavo stebelce cca. 2cm in šele potem poganjajo zeleni listi. Če kosim na 2cm praktično odrežem ves zeleni del in ostane samo rjavina. Se bo z rednim košenjem dvakrat tedensko to kaj izboljšalo? Bodo zeleni listi začeli poganjati nižje, bliže zemlji? Kako lahko nekateri kosite na manj kot 2cm in imate vseeno tepih?
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Višina košnje

Post by Sandi »

Kosim na 3/5 stopnji. Redno 1x tedensko. Če se od sinov kdo zmoti in kosi na 4/5 stopnji, me čaka najman teden rjavine. Gosta trava ima dobra 2 cm zelene rasti, spodaj v senci je rjava.
Maja je konec, temperature naraščajo, prirast se umirja. Če redna košnja ne bo stabilizirala barve, je lahko enostavno vrsta trave, ki ni primerna za nizko košnjo. Vztrajaj nekaj tednov, da vidiš rezultat.
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Višina košnje

Post by mojster666 »

Hvala obema za odgovore. Bom dvigni na 4-5cm, ker z reguliranjem rasti se zaenkrat ne bom ukvarjal. Tudi vretenaste kosilnice nimam. Jo bo treba najprej maksimalno zgostiti, prezračiti, izravnati s peskom itd... Skratka, še dosti dela me čaka :D
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Višina košnje

Post by mojster666 »

Pripenjam še slike za lažjo predstavo. Še vprašanje: ali ima trava, ki jo kosite na 2cm ali nižje (s cilindrično kosilnico) tudi rjavo stebelce nad zemljo? Oz. na kateri višini se začne telena barva?

Še kakšen predlog, kako se znebim rjave barve, razen višje košnje? Mislim, da imam kar precej odmrle trave in bi jo bilo potrebno nežno prezračiti (posledica košenja brez koša).
Attachments
rjava trava 2-min.jpg
rjava trava 2-min.jpg (2.96 MiB) Viewed 851 times
rjava trava 1-min.jpg
rjava trava 1-min.jpg (2.89 MiB) Viewed 851 times
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Višina košnje

Post by letalec007 »

Tole ti prezračevalnik spravi ven. Imam enako op234 in imel enak problem. Prezračevanje reši tole oz izboljša. Men gre na jok ko zaorjem in sosedom tud :D .
Potem vržem še semena in zalivam da vzkljije. Res pa tudi sam opažam ,da če kosiš nizko se full vidij steblca ki so svetlejše barve.Sam kosim spomladi na 3 potem dvignem na 4 poleti 5 .Nisem prepričan če številka dejansko pomeni cm.Tako boš imel travo bolj zeleno Optimax je sicer ok, vendar sem pri kolegu vzel neko mešanico sport za probo in je full bolj temno zelena.Plan je bil da letos zamenjam a je nisem mogel dobit.Bom pa na zimo naročil žakelj in dosejeval z tisto njegovo ,mi je lepša.Upam da se z leti tudi barva popravi na boj temno zeleno.Pa še en plus njegova vzkljije že po enem tednu, optimax rabi malo dlje. Plan je tudi analiza zemlje in peskanje a ker je čas problem to ostaja nekje zadaj.
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Višina košnje

Post by mojster666 »

Bom kar sem pripel slike, če pa gre za bolezen, jih bom še v drugo temo. Torej, na oko je trava solidna (za nepoznavalce). Gosta, nizko pokošena. Ampak, ko jo razmakneš, vidiš samo žalost. Namesto da bi bila zelena, je čedalje bolj rumena. Pa ne od suše, ker je letos še ni bilo.
Timotej, kako imaš celo stebelce zeleno? Je to odvisno od vrste trate?
Mislim, da je moj glavni problem, ker nimam koša, ampak samo stranski izmet. Kljub temu, da sedaj kosim pogosto, se je očitno nabralo precej odmrlega materiala.
Attachments
DSCF8611.JPG
DSCF8611.JPG (503.33 KiB) Viewed 704 times
DSCF8616.JPG
DSCF8616.JPG (490.94 KiB) Viewed 704 times
DSCF8619.JPG
DSCF8619.JPG (486.37 KiB) Viewed 704 times
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Višina košnje

Post by mojster666 »

Še dve sliki. Taka so moja stebelca trave. Zelo močno in trdo rjavo steblo, ki je mrtvo. Zraven pa še nekaj zelenega.
Attachments
DSCF8623.JPG
DSCF8623.JPG (465.88 KiB) Viewed 704 times
DSCF8627.JPG
DSCF8627.JPG (456.47 KiB) Viewed 704 times
Post Reply