Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by Sandi »

Naše zelenice odsevajo njihovo zgodovino. Kjer so nekoč rasla drevesa ali grmovnice so ostale kotanje. Pozornemu opazovalcu ne uide, kako je lahko vsaka kotanja mikrosvet zase, kjer še posebej radi uspevajo pleveli. Lahko da tam zastaja voda, ali da voda v te kotanje splahne semena.

V te kotanje ne dosežejo grablje, ali prezračevalnik trate. Če imamo robotsko kosilnico, se zaradi njenih majhnih koles in medosne razdalje to pozna tako, da trava ni tako lepo pokošena kot z bencinsko kosilnico.

Globoke kotanje ne bomo izravnali v eni potezi, ker se bo nasuta zemlja posedla. Preglobokih kotanj tudi ne moremo izravnavati z mivko, ker trava ne bo pogledala ven iz preglobokega nasutja. Mivka se lahko uporabi za finalno izravnavanje.

Takih grabelj v trgovski ponudbi ni, zato sem si jih izdelal sam. Na spletu se jih najde pod "lawn leveling rake".

grablje za izravnavanje trate.jpg
grablje za izravnavanje trate.jpg (1.8 MiB) Viewed 12148 times

In še youtube video primer uporabe:
Last edited by Sandi on 04 Jul 2020, 07:59, edited 1 time in total.
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by b1324 »

Tudi sam sem se lotil izdelave te zadeve. Zanimajo me dimenzije tega primerka iz slike in pa ali so palice železne ali alu. Prosim tudi za info, če bi v designu karkoli spremenili, če bi sedaj delali znova. Na koliko cm je morala biti pokošena trava, da je tole še vedno uporabno? Hvala.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by Sandi »

Dimenzije so bile planirane 100x40cm in približno toliko so izpadle. Glavni okvir je iz železnega profila 15x15mm.
Okvirja ne bi spreminjal. Dokaj velika teža je koristen faktor, ker pripomore k ravnanju. Bajonet za držalo sem predelal iz polomljenih grabelj.
Od pomankljivosti je (pre)tanko držalo, ki se začne zvijati, kadar premočno pritisnem. Je pa dolgo in to je dobro.
Večji kup potegnem k sebi in ga nato z ravno ploskvijo ravnam.
Načeloma širše kot so, lepše ravnajo. Nižja kot je trava, lepše delajo, ker masa trave ne dviguje grabelj. Najslabše je grabiti preko šopov trave.
Trato s kotanjami ni mogoče zravnati v enem nanosu. Pri meni je situacija bistveno lepša, ker sem lansko leto nasul 2 tone komposta s CERO Ljubljana na 250m2. Pomladi sem zamudil oziroma zaradi suše sploh ni bila primerna, jeseni verjetno še 2 toni mivke. Morda bom za mivko vzel ploh širine 2m in ga obteženega vlekel. Rezultat prvega ravnanja je, da sem lahko višino košnje spustil iz 6 na 4 cm. Za še nižje košnje je potrebujem še večjo izravnanost. In pleveli imajo manj dobrih pogojev zanje.
Grablje koristim tudi pomladi na zelenjavnem vrtu po strojnem frezanju. Naredi se lep ravni vrt.
Last edited by Sandi on 05 Sep 2021, 19:13, edited 1 time in total.
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by b1324 »

Hvala za odgovor. Ne vem kako sem ga spregledal... sem včeraj naredil po svoje in je izpadlo točno tako :) 100x35cm, železni profil 2x2 cm. Haha, zanimivo. Ostalo mi je približno jasno. Jaz uporabljam mešanico substrata in dressing sanda (mivka od Keme z malo večjimi zrncami). Če je kje malo več za dodati umešam notri še malo fine zemlje. Letos imam za ravnati malo več, ker sem kupil robotsko kosilnico in se zaradi manjšega noža sedaj vse neravnine precej bolj poznajo. Planiram pa en del, kjer situacija ni zelo kritična, ravnati že v kratkem, takoj pred naslednjim večjim dežjem. Z vilami malo naluknjati in gasa.
20200501_191557aaa.jpg
20200501_191557aaa.jpg (735.49 KiB) Viewed 10590 times
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by letalec007 »

Sem poguglal ,da sploh vidim kaj je to :D
25 kg -1,95€ ?? paleta 40 žaklov tona 78 €.Če to drži je ceneje kot naročit rifuzo ker samo prevoz stane več.Kakšno mešanico si pa delal z substratom?
b1324
Posts: 95
Joined: 29 Apr 2020, 07:02

Re: Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by b1324 »

Jaz sicer mislim, da sem v Merkurju dal nekaj več, ampak ok... Substrat sem uporabil od Cvelbarja in sem dal recimo pol-pol oz. če sem mešal s zemljo sem dal nekje tretjine. Tudi različno, odvisno koliko sem imel česa doma. Preveč substrata ni ok, ker ga trava spodaj dvigne v zrak. Brez substrata pa tudi ni ok, ker sama mivka ne drži hranilnih snovi, moja zemlja pa rabi vso pomoč, ki jo lahko dam.
Žal se jaz nisem lotil in vse naredil spomladi po zračenju, tako kot normalni ljudje. Takrat ni bilo toliko časa in volje... Moram pa očitno skos nekaj pacat :) in tako bom kmalu spet na enem delu malo poluknjal z vilam in probal malo poravnati. Mogoče bom ravno zato dal več mivke, ker ni velike globine.
BrunoMars
Posts: 76
Joined: 25 Feb 2021, 07:34

Re: Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by BrunoMars »

Je kdo primerjal učinkovitost takšnih lesenih grabelj za izravnavanje trate? Les mi je osebno bistveno lažji za obdelavo in grablje bi lahko naredil večjih dimenzij. Grablje bi tudi obtežil.
maxresdefault.jpg
maxresdefault.jpg (167.11 KiB) Viewed 6746 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by Sandi »

Prednost takih "grabelj" je v širini, kadar je kotanja širša od klasičnih kovinskih grabelj. Jaz imam še vedno tak teren, zato bom podoben sistem tudi uporabil za enkratno uporabo. To sem na nekaj mestih opazil pri ravnanju terena s kompostom. Skladiščil to glomazno zadevo seveda ne bom.
BrunoMars
Posts: 76
Joined: 25 Feb 2021, 07:34

Re: Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by BrunoMars »

Letos bom preizkusil. Sigurno je širina velika prednost. Pa še enostavno je takšne "grablje" razmontirati po koncu izravnavanja.
aljaz321
Posts: 23
Joined: 07 Sep 2020, 09:51

Re: Grablje za izravnavanje nasutega materiala

Post by aljaz321 »

Tim Timotej tole z lučko je zlo dobra ideja, ki res pokaže vse luknje. Samo kaj si sosedje mislijo ko te vidijo ponoc skakat po zemlji z svetilko v rok. :D
Jaz ko sem ravnal sem ravnal zelenico predno sem posejali travo sem vpregel vrtni traktor z paleto ter na njo naložil npar tlakovcev. Potem na fino pa z panelno ograjo.
Post Reply