Žonpol KBG RENO

brane10
Posts: 268
Joined: 25 Aug 2021, 11:57

Re: Žonpol KBG RENO

Post by brane10 »

Poa annua je še za zdržat!
Poa trivialis je pa velik problem tak da jo probaj čim bolj zreducirat!Kolega je mel fejst probleme! ni vedel za kaj se gre in se je tak fejst razrasla da je celo površino sejal na novo! :o
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol KBG RENO

Post by Zonpol »

Dež je zemljo in bilke napojil z vodo. Po košnji in gnojenju se je vse ratpustilo in nabreknilo. Dva dni nazaj sem v N raztopil še nekaj Magnezija. Vse skupaj je barvno poživilo.
Jutri zjutraj bom še valjal dolkler je mokro, da v luknje od puljenja "razmažem" okolišen material.

Pogled od zgoraj
Pogled od zgoraj
IMG_20221104_144534.jpg (1.66 MiB) Viewed 356 times

Del v senci
Del v senci
IMG_20221104_143636.jpg (1.71 MiB) Viewed 356 times

Poživitev po N, Mg
Poživitev po N, Mg
IMG_20221104_144045.jpg (2.06 MiB) Viewed 325 times
Last edited by Zonpol on 05 Nov 2022, 19:33, edited 1 time in total.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol KBG RENO

Post by Zonpol »

brane10 wrote: 04 Nov 2022, 17:19 Poa annua je še za zdržat!
Poa trivialis je pa velik problem tak da jo probaj čim bolj zreducirat!Kolega je mel fejst probleme! ni vedel za kaj se gre in se je tak fejst razrasla da je celo površino sejal na novo! :o
Imaš prav Brane. Sedaj so ti fluorescentni izrastki tako podobni in nebogljeni, da je težko določiti kaj bo ven prišlo spomladi.
Ja, vse to napadam, raje spulim več okoli, da potegnem ven triv stolone, v kolikor so se začeli tvoriti. Ne vem, je vse še nedoločeno.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
brane10
Posts: 268
Joined: 25 Aug 2021, 11:57

Re: Žonpol KBG RENO

Post by brane10 »

Samo nadaljuj!Ker če delaj malo ostalo boš takoj opazil barva in listi so tanki!pa še poleti ko je vroče de ti hotela ven ker ma korenine zgoraj in jih požge!
baktiv
Posts: 353
Joined: 27 Mar 2022, 16:39

Re: Žonpol KBG RENO

Post by baktiv »

Ma priden si ej in dosleden 👏
Ej a misliš, če bi namesto topdressinga naredil mešanico kremenov pesek in šota, da nebi imel težav s poa...
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol KBG RENO

Post by Zonpol »

Zdaj odvisno, če top dressing rabiš. Jaz sem ga naredil delno z organskim materialom zato, ker sem imel po prezračevanju preveč peska na površini. Tu semena ne bi uspela, korenine pa težko ukoreninile. Hkrati sem še izravnal teren.
Če teh problemov nimaš, lahko z noži prefrezaš zemljo, dobiš nekaj rahle zemlje ki jo neviliraš, poseješ ter semena zaščitiš s šoto.
Vedi, da je vsak tak postopek lažna setev z razliko, da sadiš. Če bi jo dosledno uporabil, bi sejal šele po uničenju plevelov.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol KBG RENO

Post by Zonpol »

Včeraj drugič kosil, čas bo za preemergent. Druga košnja ali 60 dni po kalitvi-odvisno kaj pride prej

Temperatura tal v globini korenin trave se je to jesen prvič spustila pod 10°C.
Zanimivo opazovanje, kako višina ter čas obsevanja sonca, nočne nižje T in padavine vplivajo na to.
Dejstvo je, da se zemlja počasi hladi, ne glede na količino obsevanja.
Pri temperaturi tal cca 6°C bo zeleni del prenehal rasti, pri cca 1°C pa se ustavijo še korenine. Bilke preidejo v mirovanje. Takrat se ne gnoji več.
Po vremenski napovedi bo še kakšna košnja, ter eno gnojenje.
Skupaj bo pred zmrzaljo nekako 700gN/100m2 za novo setev.

T tal v  okraju
T tal v okraju
Screenshot_2022-11-06-10-07-09-363-edit_com.opera.browser.jpg (760.45 KiB) Viewed 322 times

Vreme naslednjih 14 dni
Vreme naslednjih 14 dni
Screenshot_2022-11-06-10-17-34-761-edit_de.wetteronline.wetterapppro.jpg (136.96 KiB) Viewed 322 times

Druga košnja
Druga košnja
IMG_20221106_071925.jpg (1.01 MiB) Viewed 322 times
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
baktiv
Posts: 353
Joined: 27 Mar 2022, 16:39

Re: Žonpol KBG RENO

Post by baktiv »

Ohohooo, lepo, lepa barva pa lepo se zgostuje, mislim da bo v sredini tedna nek dež za zadnjo gnojenje letos pred zimo 🤷‍♂️
Razen če bo okoli novega leta 20°c glede na smešen vreme zadnje čase 😁
letalec007
Posts: 263
Joined: 20 Apr 2020, 19:39

Re: Žonpol KBG RENO

Post by letalec007 »

Res se ti je lepo zgostilo.Pa je kaj rezlike med prej/zdaj.Oz. je toliko bolše da se je reno izplačal?? Kolkior vem si imel travo že prej lepo
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Žonpol KBG RENO

Post by Zonpol »

Letalec, dobro vprašanje, na katerega sem pomislil, da bo kdo vprašal.
Večkrat sem v svojem dnevniku optimax napisal, da mi je čedalje manj všeč "multi-kulti". Po logiki je več vrst trav v zelenici bolje, ker ena drugo dopolnjujejo. A ob stresnih pogojih je dobro delovala le ena, dve. Pa še letno odmiranje, potreba po dosejevanju, več različnih bolezni, zimska toleranca...
Zato sem se odločil za monokulturo, kjer veš (upam🤔) kaj te čaka v posameznih delih leta in se na to pripraviš.
Pričakujem drugačne dobre prakse, ne nujno pa več vzdrževanja.
In kar me je še pritegnilo, je sposobnost samo obnavljanja KBG.

Z optimax sem šel preko dveh stopenj, sedaj sem na tretji.
Prva je imeti nekaj zelenega, druga je zelenica iz oglasov, tretja pa smetana na kupi.
Zdaj kaj ta smetana pomeni za izgled, pa je druga zgodba. So pa prakse drugačne, to me sedaj vleče.

Važno je da v početju uživate, trava je le trava. Da bi zanemarjali druge stvari zaradi nje... To pa ne. Čeprav se je v enem obdobju meni zgodilo prav to. Te povleče, čez to moraš nekako iti.

Uživajte v svojih početjih na vseh področjih!
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Locked