Re: Ph in meritev Ph zemlje v vodi

Umetna in naravna gnojila, priprava in obdelava zemljišča za trato.
Post Reply
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Ph in meritev Ph zemlje v vodi

Post by Sandi »

Do sedaj sem imel dva ali tri elektronske ph metre. Vsakega samo eno leto.
Lističi so sami po sebi zelo groba skala. Na odčitek lahko vpliva svetloba, pod katero gledamo rezultat.
Vzroki, da sem imel elektronske ph metre kratek čas je v mojem neznanju. Vsaka meritev bi me morala v bistvu stati cca 4 evre, kolikor stane par kalibracijskih tekočin. Senzorski del je podvržen staranju in je občutljiv na nepravilno skladiščenje. Skladiščenje mora biti v skladu z navodili. Skratka, to so instrumenti, za katere je potrebno skrbeti.
Destilirano vodo ni možno kupiti na črpalkah. Tam se dobi samo ionsko izmenjano vodo. Če jo kdo potrebuje, iz reverzne osmoze dobim zelo čisto vodo, morda kakšen uS/m.

Postopka merjenja z elektronkim ph metrom:



in

Last edited by Sandi on 08 Mar 2021, 22:44, edited 1 time in total.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Ph in meritev Ph zemlje v vodi

Post by Sandi »

IMG_20210312_183126.jpg
IMG_20210312_183126.jpg (169.88 KiB) Viewed 549 times
Naredil sem poskus s ph lističi s skalo po 0,3. Desno meritev vodovodne vode nekje 7,3, levo zemlja z destilirano vodo nekje ph 6,7.
Kmetijski institut mi je nameril ph 7,5. Razlika je samo v dveh odjemnih mest zemlje, vzeta danes v dežju in eno gnojenje z amonijskim dušikom. Že ti rezultati vodijo v čisto druge zaključke. Manj verjetno, da bi eno gnojenje toliko spremenilo ph. Morda bom spremljal na dolgi rok in potem delal kakšne zaključke.
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Ph in meritev Ph zemlje v vodi

Post by Sandi »

Meritve s pH lističi so tako nezanesljive, da na njihovi osnovi ne bi delal nobenih zaključkov ali ukrepov.
Post Reply