Muren

Post Reply
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Muren

Post by mojster666 »

Odprl sem novo temo. Prispevki v temi o krtu se lahko pobrišejo.

Tudi jaz sem čez jesen in zimo imel probleme s krtom. Sedaj je zaenkrat mir. Ampak pojavila se je neka nova žival, za katero ne vem kaj bi bilo. Luknjo na površino ne naredi navpično kot krt, ampak poševno, pod kotom. Luknja je široka max. 1,5cm (prst dobim komaj noter). Okoli luknje ni narite zemlje kot pri krtini. V bistvu je sploh ni. Okoli luknje je površina 10x10cm brez trave. Katera žival bi to bila?

Po Sandijevem namigu zdaj definitivno vem, da te luknje dela muren. Ker na mojo zelenico meji ogromen travnik, bo borba težka in dolgotrajna.
Da ne bo kdo mislil, da gre za minoren problem; na 20m2 je bilo 46 lukenj.
Attachments
DSCF8686.JPG
DSCF8686.JPG (490.28 KiB) Viewed 577 times
DSCF8688.JPG
DSCF8688.JPG (486.57 KiB) Viewed 577 times
DSCF8695.JPG
DSCF8695.JPG (431.02 KiB) Viewed 577 times
Sandi
Posts: 479
Joined: 14 Apr 2019, 17:37
Location: Grosuplje

Re: Muren

Post by Sandi »

Poljski muren (Gryllus campestris, ang. filed cricket) življenje preživi nad zemljo in pod njo. Ko samica v zemljo izleže jajca, se po treh ali štirih tednih izvalijo ličinke, po navadi zgodaj spomladi. Na videz so to črvi, ker so zaviti v ovojnico. Kmalu po izvalitvi se prvič levijo - osebek je velik okrog tri milimetre. Ličinka murna se plazi po tleh hrani z rastlinsko hrano. V tem času hitro rase. Zato se levi sedem- do osemkrat. Pred zimo se skrije pod površje in tam prezimi. Ker ima že ličinka izredno velik in močan ustni aparat, si skoplje okrog 20 centimetrov dolg rov in ga za seboj tudi zasuje.

Ko se spomladi temperatura in ozračje ogrejeta (marca), se ličinka zbudi iz zimske otrplosti in zleze na površje. Ves čas ostane v bližini svojega brloga in se dvakrat levi, nato se spremeni v odraslo žival. Proti koncu pomladi poljski muren spolno dozori in se razmnožuje. Konec avgusta je njegovo kratko življenje že sklenjeno in pogine.


vir: https://www.primorske.si/2012/10/23/nav ... -travnikih

Mojster666, nimaš dnevnika. Hotel sem pogledati, ali imaš okrasno trato povsod ločeno od travnikov?
Post Reply