Nolina - slonova noga

Post Reply
sloveniawalker
Posts: 14
Joined: 14 Feb 2022, 20:40

Nolina - slonova noga

Post by sloveniawalker »

Za poročno darilo sem pred davnimi leti dobil Slonovo nogo. Rastlina je v naši domači oskrbi že celih 28 let, kar pomeni da je stara zagotovo več kot častitljivih 30 let. Postavljena je v dnevni sobi, na suhi ter sončni lokaciji, zraven velikih steklenih površin. Raste iz okroglega lonca s premerom 55cm in višine 20cm - v katerega gre cca 40l zemlje. Lansko leto sem jo presadil v novo zemljo in od takrat mi listi - po moji oceni - preveč rumenijo. Ocenil sem, da je bila nova zemlja slabše kvalitete, zato sem jo letos ponovno presadil v kvalitetno zemljo iz vrtnarije. Kljub vsemu se situacija ne izboljšuje ampak ostaja enaka - prekomerno rumenenje listov - ki se rezultirajo z odpadanjem. Sicer moram poudariti, da se režim zalivanja ni spremenil in je vseskozi enak - zalivamo jo enkrat na teden. Prav tako novi listi vseskozi rastejo - narastka je po moji oceni precej - še vedno pa se - glede na ostale Noline, ki jih imamo po bajti - prekomerno redči. Liste sem poškropil tudi z sodo bikarbono razstopljeno v vodi - vendar spremembe na bolje ni zaznati. Tudi v vrtnariji sem vprašal, vendar je bil odgovor zelo podoben kot pri Krilati trdoleski (moj post na tem forumu od lani), preveč na splošno in brez interesa. Zelo bom hvaležen, če mi lahko kdo od članov foruma poda kakšno Vašo sugestijo ali idejo - kaj storiti - da rešim rastlino pred propadanjem - kajti do sedaj še nisem nikjer videl tako impozantnega primerka, kot raste v moji dnevni sobi!!!
Attachments
20230601_060350.jpg
20230601_060350.jpg (3.52 MiB) Viewed 611 times
20230601_060406.jpg
20230601_060406.jpg (2.82 MiB) Viewed 611 times
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Nolina - slonova noga

Post by Zonpol »

Nimam nobenih izkušenj, toda raziskovalna žilica mi ne da miru. Vem da to že vse veš, ker jo imaš, morda pa kakšen stavek pomaga.
Največ zadetkov za tako stanje je prevč vlage v zemlji. Odebeljeni del namreč vodo hrani kot kamela v grbi.
Če si jo presadil je možno, da je zmožnost zadrževanja vode nove zemlje drugačna in je zalivanje po tvojem urniku napačna. Piše, da se test naredi kar s kazalcem, nekaj cm globoko. Morda podaljšaš čas zalivanja.
Najverjetneje lonca nisi zamenjal, naj bi bil tak z odtekanjem.

Rastlina ljubi svetlobo. Če prav vidim, so listi rumeni na senčni strani. Probaj ta del zavrteti proti soncu.

Torej le sugestije in ugibanja po prebrani literaturi. Je pa lepa, v lepem prostori in na lepem parketu. Vse lepo😉
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
sloveniawalker
Posts: 14
Joined: 14 Feb 2022, 20:40

Re: Nolina - slonova noga

Post by sloveniawalker »

Zanpol, res hvala za tvoj angažma ter delitev svojega razmišljanja z nami, ki je res več kot dobrodošlo. Ideja, da ima lahko nova zemlja drugačne lastnosti zadrževanja vlage je več kot na mestu. Rastlina sicer izvira iz Mehike in raste v puščavi, kjer deževja skorajda ni, kar pomeni da je adaptirana na res minimalne količine vode. In morda je zalivanje enkrat tedensko občutno preveč - itak mi sedaj ni preostalo kaj drugega, kot da eksperimentiram, seveda znotraj nekih okvirov, ki preprečujejo pospešen propad rastline. Vsekakor se javim z vmesnimi rezultati in - upam da - napredkom na bolje!
sloveniawalker
Posts: 14
Joined: 14 Feb 2022, 20:40

Re: Nolina - slonova noga

Post by sloveniawalker »

No, takole se je razvilo. Od zadnjega posta rastline nisem zalival cele 3 tedne, da je počrpala vse svoje zaloge vode, ki jih je imela shranjene v peti. Nato sem jo izdatno zalil (cca 1,5l vode) ter naslednjič čez 14 dni (kar sedaj predstavlja interval zalivanja). Vsak dan ali vsak drugi dan jo škropim po listih in rezultat je preprosto neverjeten - rastlina prav buhti od novega življenja in listnega narastka. Tudi listi ne rumenijo in ne odpadajo več. Od konca junija sem odstranil samo en porumenel list. Skratka - popoln izkupiček!
Attachments
Rastlina si je opomogla, so pa na listih vidne lise, ki pričajo o tem da se je pred časom z njo nekaj dogajalo!
Rastlina si je opomogla, so pa na listih vidne lise, ki pričajo o tem da se je pred časom z njo nekaj dogajalo!
20230802_182840.jpg (3.85 MiB) Viewed 527 times
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Nolina - slonova noga

Post by Zonpol »

Res lepa. 👍.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Nadja
Posts: 1
Joined: 16 Sep 2023, 17:36

Re: Nolina - slonova noga

Post by Nadja »

Pozdravljeni,

glede na to koliko izkušenj imate lepo lepo prosim za pomoč pri moji slonovi nogi.
Rastlina naj bi bila stara 10 let (ostala je v hiši, kamor sem se preselila pred dvema letoma). Leto in pol je delala uspešno, od letošnje zime (decemeber) pa je zgubila vse več listov, ki so se posišili in sem jih odstranila.

Ne vem kaj se je zgodilo, ampak pozimi je oslabela tudi zmajevka in yucca.

Od takrat rastline zalivam manj - strelicijo na cca 10 dni oz s prstom preverim, da zemlja ni več vlažna. Zmajevko zalivam enkrat na teden. Nolino pa tudi na cca 10 dni. Vse rastline zalivam malo, 0,5l za dve rastlinu. Zadnji mesec, dva v vodo dodam tudi gnojilo. Nekajkrat na teden rastline tudi škropim po listih.

Res ne vem kaj je narobe, da je nolina tako redka, saj je bila ob preselitvi bolj gosta.
Kaj svetujete, da se zgosti? V naprej se iskreno zahvaljujem za nasvet, saj si res ne želim biti kriva za smrt tako stare in lepe rastline. 🙏

(Prilagam slike od pred dvema letoma in od letošnjega februarja.)
Attachments
IMG_1003.jpeg
IMG_1003.jpeg (1.54 MiB) Viewed 450 times
IMG_3814.jpeg
IMG_3814.jpeg (3.42 MiB) Viewed 450 times
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Nolina - slonova noga

Post by Zonpol »

Nadja, pozdravljena.
Upam, da se bo našel kakšen odgovor na forumu. Če ne od bolj dejavnega člana (po večini smo "travčkarji"), pa od kakšnega ki ima to znanje in prebira prispevke.
Morda poiskusiš še tam, kjer te rastline prodajajo,ali pišeš v Arboretum volčji potok, kjer so strokovnjaki za mnoga področja.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
sloveniawalker
Posts: 14
Joined: 14 Feb 2022, 20:40

Re: Nolina - slonova noga

Post by sloveniawalker »

Zdravo
Slonova noga raste zelo počasi, zato hitrih sprememb od danes na jutri ne pričakujte.
Če ste jo presadili v novo zemljo ste naredili skorajda vse. Lonec naj ima luknje spodaj, da morebiten višek vode lahko odteče in da ne bi korenine
slučajno začele gniti. Zalivajte raje manj kot več, jaz to počnem na cca 14 dni, in to količinsko dober liter vode na lonec zemlje, ki ima 40 litrov volumna. Jo pa sprejam z vodo po površini listov skorajda vsak dan. In glede na to, koliko je narastka listov, ji to več kot prija in ustreza. Lega rastline je, kakor vidim odlična saj ji privoščite veliko svetlobe. Skratka ukrepajte premišljeno in z malimi koraki - rezultati bodo zagotovo vidni, vendar šele čez čas!
Post Reply