Lovorikovci - obrezovanje

User avatar
Zonpol
Posts: 648
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Zonpol »

Jaz jih bom v roku 14 dni malo skrajšal in poravnal na vrhu, ob straneh pa le linijo uredil. Predvsem zaradi snega. Pognojil bom le malo, z novatec classic. Za zimsko zalogo.
Pred drugim deževjem in po rezu aplikacija cuprablau. In še 1x ali 2x do prvih nizkih temperatur, pred deževji.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
baktiv
Posts: 353
Joined: 27 Mar 2022, 16:39

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by baktiv »

Danes porezal lovorikovce, prav tako ob straneh
baktiv
Posts: 353
Joined: 27 Mar 2022, 16:39

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by baktiv »

Kdaj boste prvič letos porezali lovorikovce, glede na naslednji teden konec tedna bodo temperature višje...

Zaenkrat imam namen lovorikovce in katalpi porezati konec meseca marca... Je pa vse odvisno od temperatur :)
Monstera
Posts: 4
Joined: 09 May 2022, 13:43

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Monstera »

Pozdravljeni!
Imela bi vprašanje glede lovorikovcev.
Posajeno imam sorto Novita, od avg. 2021., višine cca 50cm, slabo razvejani.
Redno zalivani in gnojeni ves čas.
Od začetka se borimo z luknjičavostjo, ki se je ne rešimo.
Sadike so bile že od začetka luknjičaste.

Gnojeno je bilo s posebnim gnojilom za žive meje, karakteristike gnojila:
15,0 % skupni dušik (N); 6,5 % nitratni dušik, 8,5 % amonijski dušik
5,0 % vodotopni fosforjev pentoksid (P2O5); 4 % vodotopni fosfor
6 % vodotopni kalijev oksid (K2O)
6,0 % skupni magnezijev oksid (MgO)
2,0 % vodotopno žveplo (S)

(ne vem, če lahko omenim ime gnojila, zato raje omenjam samo vsebnosti)

V lanskem letu sem škropila 2x spomladi in 2x jeseni s škropivom Luna. Po vsakem obrezovanju tudi z bakrovim pripravkom, da razkužim mesta rezanja.

Približuje se nova rastna sezona, novo gnojenje in rezanje poganjkov.
Zaenkrat jih držim nizko, na 50cm višine, saj jih gostim in počasi oblikujem.

Bi bilo primerno tudi gnojilo z naslednjo sestavo:
12,0 % skupni dušik (N); 5,0 % nitratni dušik, 7,0 % amonijski dušik
8,0 % skupni fosforjev pentoksid (P2O5); 6,4 % vodotopen fosforjev pentoksid
16,0 % kalijev oksid (sulfat) (K2O)
3,0 % skupni magnezijev oksid (MgO); 2,4 % vodotopen magnezijev oksid
10,0 % skupno žveplo (S); 8 % vodotopno žveplo
0,02 % bor (B)
0,06 % železo (Fe)
0,01 % cink (Zn)
0,056 % DMPP (3,4-dimetil pirazol fosfat)

Bi bilo bolje, da jih letos vseeno raje škropim z Merpan/Kaptan in upam na dokončno rešitev te luknjičavosti?

Kar se tiče obrezovanja: sama jih prvič konkretno obrežem konec marca/začetek aprila, ko nočne temperature niso pod cca 8 stopinj.
Kasneje sledi še obrezovanje junija in zadnjič konec avgusta.
Gnojilo zaradi slabše kvalitete zemlje dodajam od marca do konec avgusta na vsaka 2 meseca.

Za odgovore se zahvaljujem.
User avatar
Zonpol
Posts: 648
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Zonpol »

Pozdravljena Monstera.
Menim, da uporabljaš dobre prakse. Zdaj spomladi (včeraj bi že morala) pred deževji uporabljaj bakrov pripravek, če deževja ne bo pa na 14 dni. S tem zaščitiš nove brstiče ter liste pred glivičnimi okužbami. Ko bo malo topleje, uporabljaj še merpan (učinkovina kaptan) izmenično z Luno.
Lovorikovec luknjičavost prenese z lahkoto. Če res ni hudo priporočam odstranjevanje obolelih listov, namesto fito pripravkov pa naravnejše metode (na internetu je teh priporočil dosti).
Gnojiti pa ni potrebno toliko. Spomladi in res zgodaj jeseni bo dovolj. Pa zalivanje ob močni suši.
Poglej na primorskem in jadranu kakšne lovorikove grme v samoti, brez oskrbe... Lepi.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Monstera
Posts: 4
Joined: 09 May 2022, 13:43

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Monstera »

Pozdravljeni,

najlepša hvala za vaš odgovor.
Upam, da jih uspem nekako spraviti v normalno stanje. Kar gledam lovorikovcev okoli, imajo vsi tako lepe in zdrave.
Naši pa: luknjičavost, lani jih je konkretno napadel še kapusov belin, ipd. So bili čisto požrti od gosenic. Pa nimamo nobenega zelenjavnega vrta v bližini.
Se bomo trudili naprej, nimamo kaj.
Vam vsem pa čista pohvala, kaj ustvarjate iz svojih vrtov, sem čisto navdušena.
Stajner
Posts: 11
Joined: 12 Mar 2022, 17:54

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Stajner »

Zdravo. Meni so za skropivo svetovali mesanico ortive, score in mospilana, vendar morajo temp. ponoci se zrasti. Priporocili so mi 2x letno (pomlad, jesen). Sam bom letos prvic to sprobal in porocam jeseni. Glede gnojenja pa mi je svetovalec rekel naj ne pretiravam. 🤣
User avatar
Zonpol
Posts: 648
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Zonpol »

Si dobil nasvet v drevesnici ali pri svetovalcu v FFS trgovini?
Kakšne probleme pa imaš. Kar sem jaz zasledoval bolezni na spletu, ni nekih posebej priporočenih fungicidov. Dobre praksev in bakrov pripravek. Ter trganje in obrezovanje obolelih listov. Sam sicer uporabljam učinkovino kaptan in sem zadovoljen.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Stajner
Posts: 11
Joined: 12 Mar 2022, 17:54

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Stajner »

Svetovalec je. Imel sem luknjice na listih, pa sem mislil da je luknjicavost, ampak majster je rekel da je od gosenic. Pa doloceni listi so rjaveli oz postajali rjavi kot bi se susili. Bom letos videl, ce bo tega manj... Naceloma pa so vsa zgoraj omenjena skropiva bolj kot ne za preventivo...
Alešš
Posts: 1
Joined: 12 Mar 2023, 10:41

Re: Lovorikovci - obrezovanje

Post by Alešš »

Pozdravljeni,
konec septembra 2021sem posadil lovorikovce Novita višina 80-100cm. Lansko leto se je pojavila listnata luknjičavost. Poškropil sem samo enkrat z ortivo. Jeseni pa še 1x z kuprablavom.
Letos pa sem opazil da so nekateri lovorikovci rjavi izgubili so lesk in imajo luknjice. Včeraj sem po nasvetu prodajalca pošprical z ortivo in basfoliar aktivom.
Zanima me ali je to v redu in če je dovolj samo enkrat. Kdaj lahko spet pošpricam in s čim? Prodajalec v zadrugi mi je rekel, da kuprablav ni v redu za spomladansko špricanje, ker da zavira rast.
Lovorikovci so zadaj visoki cca70 cm.. Ali bo v redu, če jih porežem konec marca za 10cm. in ali naj takrat tudi pognojim.
Prosil bi za vaša mnenja in nasvete.
Hvala in lep pozdrav Aleš.
Post Reply