Kaljivost semen v %

Post Reply
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Kaljivost semen v %

Post by mojster666 »

Kakšen naj bi bil % kaljivosti semen v mešanicah, ki jih kupujejo povprečni uporabniki? Naredil sem test, simuliral vsaj približno idealne pogoje, rezultati so me pa presenetili. Recimo ljulka (lolium perenne) v dveh tednih cca. 85%, kar se mi zdi ok. Travniška latovka (poa pratensis) pa samo 30% in nič ne kaže na bolje. Vem, da imata ti dve vrsti različno hiter čas kaljenja, vendar se mi zdi razlika prevelika.
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Kaljivost semen v %

Post by Zonpol »

Mislim, da si na dobri poti, da bodo tudi druga semena latovke vzklila v večjem številu. Računaj, da so semena poa pratensis veliko manjša. Zato rabijo čas, da akumulirajo energijo za vznik. Semena hladnih področij, ki se sejejo jeseni, v zemlji počivajo, zbirajo energijo, vzklijejo, se krepijo, spomladi pa rastejo. Rabijo pač čas in pogoje.
Je pa tudi razlika med semeni, ki jih kupimo. Mešanice "no name" so ponavadi najslabše. Semena niso podvržena testnim vzorcem, so lahko mehansko ali gensko poškodovana, posušena, stara. In pri takih semenih je logično tudi % kaljivosti manjši. Ponavadi uveljavljene znamke semen tudi podajo % kaljivosti.

Pa sporoči kaj, kako napreduje. KBG je res ena zanimiva igrača.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Kaljivost semen v %

Post by mojster666 »

Ja, saj tu je ravno problem. Poa pratensis še vedno nič ne napreduje. Kvečjemu vse slabše je. Nobenih novih poganjkov, obstoječi pa odmirajo. Pa imajo idealne pogoje, svetlobo, vlago in temperaturo (v lončku v dnevni sobi). Trenutno bi kaljivost ocenil na 20%, kar se mi zdi katastrofa.
Ljulka v drugem lončku (enaki pogoji) pa cca. 85%. Že dvakrat sem jo pristrigel.
Pa ni bila no name mešanca.
Mi je bilo malo sumljivo že v jeseni, ko sem dosejeval, pa ni bilo pričakovanega efekta. Letos spomladi sem dosejaval samo luknje od murenčkov, pa tudi bolj ubogo vse skupaj.
Zato sem naredil test, da vidim, če je s semenom vse ok. Očitno je samo ljulka v tej mešanici ok, KBG pa ga biksa na veliko.
mojster666
Posts: 109
Joined: 28 Feb 2021, 10:03

Re: Kaljivost semen v %

Post by mojster666 »

Kako starost semena in temperatura skladiščenja vplivata na kaljivost? Kako naj bi se pravilno skladiščila travna semena?
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Kaljivost semen v %

Post by Zonpol »

Kaljivost se zmanjša po kakih 10% na leto, najverjetneje tudi odvisno od tipa in proizvajalca. Seveda po 2 letih za novo setev semena ne pridejo v upoštev. Še dobro leto stara pod vprašanjem. Za dosejevanje ni tak problem. Vržeš 20-30 % več.
Shranjevanje v originalni embalaži v nevlažnem prostoru, 10-15 stopinj. Če semena odpreš, jih pretreseš v neprodušno posodo, spodaj pa daš nekaj riža, da kontrolira vlago.
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
cek2000
Posts: 4
Joined: 09 Aug 2021, 21:24

Re: Kaljivost semen v %

Post by cek2000 »

Vceraj sem kupil 10kg semen Royal blue ampak je datum pakiranja 2017 a bo vzklila al naj vrnem nazaj
User avatar
Zonpol
Posts: 645
Joined: 30 Mar 2021, 07:47

Re: Kaljivost semen v %

Post by Zonpol »

Odgovorjeno v "jesenski timing".
Lokacija - Gorenjska, površina 130m², mono travniška latovka sorta Yvette (poa pratensis, KBG), zalivalni sistem Gardena.

Dnevnik Optimax 234 - 2019 | Renovacija KBG - 2022 | Dnevnik KBG Yvette
Post Reply